Proč není e-mail bezpečný

Všichni jsme slyšeli hrůzostrašné příběhy o zabezpečení e-mailů - od hacknutých e-mailů po phishingové programy - a je snadné pochopit, proč se mnoho lidí domnívá, že e-mail není bezpečným komunikačním prostředkem. Když se však ponoříte hlouběji, narazíte na další problémy, které posilují důvody, proč e-mail není bezpečný.

Navzdory obavám o bezpečnost zůstává e-mail s více než 4 miliardami uživatelů stále jedním z nejoblíbenějších způsobů komunikace. Podle výroční zpráva vypracovaná skupinou Radicati Group, celkový počet denně odeslaných a přijatých e-mailů od firem a spotřebitelů v roce 2021 přesáhne 319 miliard a očekává se, že do konce roku 2025 vzroste na více než 376 milionů.

Je však e-mail skutečně tak nejistý, jak naznačují některé informace? Odpověď zní ano i ne. E-mail rozhodně není tak bezpečný jako některé jiné způsoby komunikace, například aplikace pro zasílání soukromých zpráv nebo zabezpečené e-mailové služby.

S trochou opatrnosti a zdravého rozumu však může být e-mail stále relativně bezpečným způsobem komunikace. Jen jej nepoužívejte k zasílání důvěrných souborů.

Přenos až 5 GB zdarma

Není nutná registrace

Problémy se zabezpečením e-mailů

Existuje řada důvodů, proč e-mail není tak bezpečný jako některé jiné způsoby komunikace. Za prvé, e-mail není šifrovaný, což znamená, že veškeré informace odeslané e-mailem nejsou chráněny před zachycením útočníky třetích stran.
E-mail je "broadcastové" komunikační médium, což znamená, že každý e-mail zaslaný velkému počtu příjemců si pravděpodobně přečte někdo jiný než zamýšlený příjemce. Je také velmi snadné vytvořit falešný e-mailový účet a vydávat se za jinou osobu, což lze využít k podvodu nebo phishingu.
Dalším problémem zabezpečení e-mailů je, že útočníci často snadno odesílají falešné e-maily (tzv. phishingové útoky), které se tváří jako od důvěryhodného zdroje, například od přítele nebo kolegy. Tyto e-maily často obsahují odkazy na škodlivé webové stránky nebo přílohy, které mohou infikovat váš počítač malwarem.
Mnoho e-mailových serverů navíc není zabezpečených, což znamená, že vaše e-mailové zprávy mohou snadno zachytit a přečíst útočníci třetích stran. To platí zejména pro veřejné e-mailové servery, jako jsou Gmail, Yahoo! Mail a Hotmail. Za zmínku stojí také to, že poskytovatelé e-mailových služeb mohou (a také to dělají) přistupovat k vašim e-mailům za účelem doručování cílených reklam.
Pokud to shrneme, mezi nebezpečí e-mailu patří:
  • E-mail není šifrovaný, takže informace odeslané e-mailem nejsou chráněny před zachycením útočníky třetích stran.
  • E-mail je "broadcastové" komunikační médium, což znamená, že každý e-mail zaslaný velkému počtu příjemců si pravděpodobně přečte někdo jiný než zamýšlený příjemce.
  • Někdo si může velmi snadno vytvořit falešný e-mailový účet a vydávat se za jinou osobu, což lze využít k podvodu nebo phishingu.
  • E-mailové zprávy mohou snadno zachytit a přečíst útočníci třetích stran.
  • K vašim e-mailovým zprávám může mít přístup váš poskytovatel e-mailových služeb, aby vám mohl doručovat cílené reklamy.
neposílejte důvěrné soubory

Typy věcí, které byste neměli posílat e-mailem

Existuje řada věcí, které byste neměli posílat e-mailem, protože jsou považovány za vysoce rizikové. Může být trochu obtížné zjistit, o jaké věci se jedná, protože hranice mezi tím, co je a co není považováno za vysoce rizikové, se mění v závislosti na kontextu.
E-mail není bezpečný způsob zasílání citlivých informací, jako jsou hesla, čísla kreditních karet nebo údaje o bankovních účtech. Pokud potřebujete odeslat důvěrné informace, měli byste použít zabezpečenou aplikaci pro zasílání zpráv nebo šifrovanou e-mailovou službu.

Měli byste se vyhnout posílání obrázků s vysokým rozlišením nebo velkých souborů e-mailem, protože je mohou snadno zachytit a odcizit útočníci třetích stran. Je také dobré vyhnout se zasílání citlivých informací prostřednictvím příloh e-mailu, protože je může snadno otevřít někdo jiný než zamýšlený příjemce.

Není dobré sdělovat e-mailem své osobní nebo finanční údaje, protože je mohou podvodníci a zloději identity snadno odcizit. Měli byste si také dávat pozor na klikání na odkazy nebo stahování příloh z neznámých e-mailových adres, protože ty mohou často obsahovat malware nebo viry.
Měli byste se také vyhnout používání e-mailu ke komunikaci s lidmi, které neznáte. E-mail není bezpečný způsob komunikace s cizími lidmi, protože podvodníci a phisheři mohou snadno posílat falešné e-maily, které se tváří jako z důvěryhodného zdroje.
Poučení o nebezpečích e-mailů a přijetí několika jednoduchých opatření může pomoci snížit riziko zachycení nebo kompromitace vašich e-mailů. Až se příště budete chystat stisknout tlačítko "odeslat", zastavte se a zeptejte se sami sebe: Je tento e-mail opravdu bezpečný?

Bezpečné alternativy pro odesílání důvěrných dokumentů

Odesílání důvěrných dokumentů e-mailem není bezpečný proces, protože vaše informace mohou snadno zachytit a přečíst útočníci třetích stran. Důvěrné dokumenty byste nikdy neměli posílat e-mailem, protože je mohou snadno ukrást podvodníci a zloději identity.
Pokud potřebujete odeslat důvěrné dokumenty, můžete použít řadu bezpečných alternativ k e-mailu. Podívejme se na několik z nich.

1. Aplikace pro soukromé zprávy

komunikační aplikace
Aplikace pro soukromé zprávy, jako je WhatsApp, Facebook Messenger a Signal, jsou skvělým způsobem bezpečné komunikace s přáteli a kolegy. Tyto aplikace používají šifrování end-to-end, což znamená, že vaše zprávy jsou zašifrované a může si je přečíst pouze zamýšlený příjemce.
Klady Nevýhody
Zprávy jsou zašifrované a útočníci třetích stran je nemohou přečíst.
Ne všechny aplikace nabízejí koncové šifrování
Mnoho aplikací nabízí vysokou úroveň zabezpečení a soukromí.
Některé aplikace nejsou tak bezpečné jako jiné
Omezení velikosti souborů znamená, že nemůžete odesílat velké soubory.

2. Zabezpečené e-mailové služby

e-mail
Zabezpečené e-mailové služby, jako jsou ProtonMail a Tutanota, nabízejí vysokou úroveň zabezpečení a soukromí. Tyto služby používají end-to-end šifrování, což znamená, že vaše zprávy jsou zašifrovány a může je číst pouze určený příjemce.
Klady Nevýhody
Zprávy jsou zašifrované a útočníci třetích stran je nemohou přečíst.
Ne všechny aplikace nabízejí koncové šifrování
Mnoho aplikací nabízí vysokou úroveň zabezpečení a soukromí.
Některé aplikace nejsou tak bezpečné jako jiné
Omezení velikosti příloh znamená, že nemůžete posílat velké soubory.

3. Programy pro šifrování souborů

šifrování
Programy pro šifrování souborů, jako jsou VeraCrypt a BitLocker, představují skvělý způsob bezpečného ukládání citlivých souborů. Tyto programy používají silné šifrovací algoritmy, což znamená, že vaše soubory jsou chráněny před útočníky třetích stran.
Klady Nevýhody
Soubory jsou zašifrované a útočníci třetích stran je nemohou přečíst.
Programy nemusí být dostupné na všech platformách
Programy se snadno používají, pokud jsou technicky zdatné.
Programy pro šifrování souborů mohou být pro některé lidi složité a obtížně použitelné.

4. USB klíčenky

pen usb disk
Klíče USB jsou skvělým způsobem bezpečného ukládání citlivých souborů. Paměti USB lze šifrovat, což znamená, že vaše soubory jsou chráněny před útočníky třetích stran.
Klady Nevýhody
USB klíčenky jsou přenosné a můžete si je vzít kamkoli s sebou.
USB klíče lze ztratit nebo odcizit
USB klíčenky se snadno používají
Ne všechny klíče USB jsou šifrované
Paměti USB mají obvykle relativně malou kapacitu.

5. Služby cloudového úložiště

multiplatformní aplikace
Služby cloudových úložišť, jako je iCloud, Disk Google a DropBox, představují skvělý způsob bezpečného ukládání souborů. Tyto služby používají silné šifrovací algoritmy, což znamená, že vaše soubory jsou chráněny před útočníky třetích stran.
Klady Nevýhody
Soubory jsou zašifrované a útočníci třetích stran je nemohou přečíst.
Ne všechny služby nabízejí koncové šifrování.
Mnoho služeb nabízí vysokou úroveň zabezpečení a soukromí.
Některé služby nejsou tak bezpečné jako jiné
Pro odesílání velmi velkých souborů je nutné placené předplatné.

6. Síťové úložiště (NAS)

síťový
Síťové úložiště (NAS) je skvělý způsob bezpečného ukládání souborů. Zařízení NAS jsou podobná USB klíčům, ale nabízejí řadu výhod, například možnost sdílení souborů s ostatními uživateli a možnost zálohování souborů.
Klady Nevýhody
Soubory jsou zašifrované a útočníci třetích stran je nemohou přečíst.
Zařízení NAS lze ztratit nebo odcizit
Zařízení NAS jsou přenosná a lze je vzít kamkoli s sebou.
Ne všechna zařízení NAS jsou šifrovaná
Zařízení NAS se snadno používají

Závěr

E-mail není bezpečný způsob zasílání důvěrných dokumentů. Odesílání důvěrných dokumentů prostřednictvím e-mailu není vždy snadné a existuje riziko, že vaše dokumenty mohou číst útočníci třetích stran. Znalost různých bezpečných alternativ k e-mailu vám pomůže udržet důvěrné dokumenty v bezpečí.
Pokud potřebujete odeslat důvěrné dokumenty, můžete použít řadu bezpečných alternativ k e-mailu. Před výběrem vhodné alternativy je důležité provést důkladný průzkum. Ujistěte se, že jste si vybrali službu, která je bezpečná a nabízí vysokou úroveň soukromí.

Odesílání velkých souborů libovolné velikosti

Bezpečné sdílení důvěrných dokumentů

Czech