Sposoby na tworzenie kopii zapasowych plików komputerowych

Większość osób i organizacji zdaje sobie sprawę z krytycznego charakteru tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych w przypadku ochrony zasobów cyfrowych przed usunięciem, uszkodzeniem, wirusami i innymi zagrożeniami. Dlatego właśnie kopie zapasowe są uważane za ostatnią linię obrony. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele sposobów tworzenia kopii zapasowych plików komputerowych, które zostaną dalej omówione.

Wyślij do 5 GB za darmo

Niewymagana rejestracja

tworzenie kopii zapasowych danych

Wprowadzenie: Co to jest kopia zapasowa plików?

W zasadzie kopia zapasowa plików chroni przed znaczną utratą danych w wyniku wypadków lub błędów ludzkich. Backup zapisuje kopie zapasowe systemu plików w formacie pliku backupu, natomiast restore odczytuje kopie zapasowe systemu plików, obsługiwane przez różne polecenia.
Tworzenie kopii zapasowych plików polega na przechowywaniu kopii najważniejszych informacji systemowych i osobistych na dysku twardym lub na zewnętrznym dysku zapasowym albo dysku flash, między innymi w ramach innych opcji przechowywania. Tworzenie kopii zapasowych danych w ramach rutynowej konserwacji komputera jest niezbędne, aby zabezpieczyć informacje w przypadku awarii systemu lub uszkodzenia pliku.
Dostępne opcje tworzenia kopii zapasowych lub ochrony danych i plików cyfrowych są dość zróżnicowane. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym urządzeniom do przechowywania danych wykorzystywanym przez osoby prywatne do tworzenia kopii zapasowych i archiwizacji, pamiętając, że wymagania każdego z nas są inne i nie ma jednej uniwersalnej opcji.
media cyfrowe

Rodzaje rzeczy, które ludzie chcą backupować

Ogólnie rzecz biorąc, pliki, które zostały wygenerowane są rodzajem plików, które powinny być przechowywane w kopii zapasowej. Jak wiadomo, utrata danych jest zjawiskiem regularnym. Jest możliwe, że Twój dysk twardy zostanie w pewnym momencie uszkodzony. Pliki mogą również zostać utracone w wyniku infekcji wirusowej, ataku ransomware, aktualizacji systemu Windows, utraty zasilania i kilku innych czynników. Dlatego też tworzenie kopii zapasowych plików ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania utracie danych.

Różne projekty

Jeśli podejmujesz się jakiejkolwiek pracy twórczej, takiej jak programowanie, edycja wideo lub fotografia, pamiętaj o tworzeniu kopii zapasowych swoich danych, zwłaszcza jeśli pracujesz nad projektem, który jest w trakcie realizacji.

Do pobrania

Domyślnie pobrane pliki są przechowywane w folderze Pobrane na komputerze. Większość przeglądarek internetowych i wiele programów do pobierania multimediów wybiera ten folder jako domyślną lokalizację dla pobranych plików.
Chociaż możesz najpierw wymazać duże pliki do pobrania, których już nie chcesz, dobrze jest utworzyć kopię zapasową tego folderu jako środek ostrożności. Jeśli masz instalację oprogramowania lub plik PDF, który został pobrany miesiące temu, nigdy nie wiesz, kiedy możesz go potrzebować.

Aplikacje

Dobrym pomysłem może być również przechowywanie kopii zapasowych wszystkich aplikacji. Ułatwia to ponowną instalację podczas procesu odzyskiwania danych po katastrofie. Z tego powodu zaleca się umieszczanie wszelkich nowych aplikacji pobieranych i instalowanych z Internetu w specjalnym folderze, którego kopia zapasowa jest automatycznie tworzona w ramach regularnej procedury tworzenia kopii zapasowych.

Ulubione lub zakładki w przeglądarce internetowej

Miejsce przechowywania zakładek (zwanych również ulubionymi) może się różnić w zależności od aktualnie używanej przeglądarki internetowej. Na przykład Internet Explorer może przechowywać zakładki w folderze Ulubione w folderze konta użytkownika, jeśli użytkownik korzysta z systemu Windows. Inne przeglądarki, takie jak Google Chrome, Firefox posiadają funkcję Synchronizacja, która umożliwia synchronizację ustawień przeglądarki (w tym zakładek) na różnych urządzeniach.
urządzenie zewnętrzne

Ręczna kopia zapasowa

W przypadku ręcznego tworzenia kopii zapasowych należy rozpocząć proces tworzenia kopii zapasowej za każdym razem, gdy chcemy wykonać kopię danych. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą przejąć kontrolę nad własnym losem. Oznacza to, że ręcznie tworzysz kopię zapasową swojej strony internetowej, gdy tylko uznasz to za konieczne.
Będziesz musiał zdecydować, które pliki chcesz, aby zostały zarchiwizowane, gdzie chcesz je zarchiwizować i jak często chcesz je zapisać. To wymaga czasu, którego możesz nie mieć.
W zależności od wybranych usług, dokładne instrukcje i metody tworzenia kopii zapasowych strony internetowej mogą się różnić. Inną metodą ręcznego tworzenia kopii zapasowych jest ręczne pobieranie i tworzenie kopii zapasowych wszystkich plików i danych.
automatyka

Automatyczna kopia zapasowa

Automatyczne tworzenie kopii zapasowych jest formą paradygmatu tworzenia kopii zapasowych danych, w którym dane są tworzone i przechowywane z sieci/systemu lokalnego do ośrodka kopii zapasowych przy niewielkim lub zerowym udziale człowieka. Automatyzacja procesu tworzenia kopii zapasowych eliminuje czas i złożoność związane z ręcznym tworzeniem kopii zapasowych komputera, sieci lub środowiska informatycznego.
Ponieważ czas jest jednym z najcenniejszych zasobów dostępnych w dzisiejszych czasach, fakt, że automatyczne kopie zapasowe oszczędzają czas, jest godny uwagi i należy zwrócić na niego uwagę. Nic więcej niż planowanie kalendarza z wyprzedzeniem raz jest wymagane, system zajmie się wszystkim innym za Ciebie!
Ponadto w przypadku transakcji online kwestie bezpieczeństwa są równie ważne jak szybkość. Dostawca, którego wybierzesz do wykonywania automatycznych kopii zapasowych, jest odpowiedzialny za zachowanie bezpieczeństwa danych w kopii zapasowej: obejmuje to ochronę witryny przed potencjalnymi atakami hakerów, awariami oprogramowania i innymi przypadkami wykorzystania luk w zabezpieczeniach.
urządzenie magazynujące

Metoda 1: Zewnętrzne fizyczne urządzenie pamięci masowej

Nie może być nic prostszego: wystarczy podłączyć zewnętrzne urządzenie pamięci masowej do komputera i rozpocząć pracę. Oczywiście dyski występują w wielu różnych formach, rozmiarach i kombinacjach. Podstawowy dysk nie kosztuje wiele, ale nie będzie robił nic więcej niż siedzieć i czekać na wykonanie zadania. Prawie wszystkie dyski korzystają obecnie z szybkich interfejsów USB-A 3.0 lub USB-C.
Zewnętrzne dyski twarde, karty SD i dyski flash to przykłady fizycznej pamięci masowej. Ten rodzaj urządzenia pamięci masowej umożliwia użytkownikom przeglądanie swoich plików bez połączenia z Internetem oraz przesyłanie danych poprzez fizyczne dostarczenie ich do przełożonego lub członka rodziny, mając pewność, że nikt inny nie będzie w stanie wtrącić się do danych.

Niemniej jednak, obawy związane z urządzeniami zewnętrznymi polegają na tym, że mogą one ulec jakiejś formie uszkodzenia fizycznego lub zostać źle umieszczone. 

klonowanie obrazu dysku

Metoda 2: Klonowanie obrazu dysku

Klonowanie dysku twardego lub poszczególnych jego partycji jest jednym z popularnych sposobów tworzenia kopii zapasowych komputera. Generuje to identyczny, nieskompresowany klon całego dysku lub jego partycji.
Obraz to kopia wszystkich danych - każdego pliku i folderu, a także aplikacji i plików systemowych - tworzona poprzez wykonanie migawki dysku twardego w określonym momencie. Gdy klon lub obraz jest wykorzystywany do przywracania, nadpisuje on obecne ramy, a dysk twardy powraca do stanu, w jakim znajdował się w momencie tworzenia kopii zapasowej lub klonowania.
Fakt, że klony dyskowe są nieskompresowane, oznacza, że mogą być natychmiast kopiowane na docelowy dysk zapasowy lub do chmury, zapewniając zawsze aktualną, identyczną kopię danych.
W przypadku kopii zapasowych klonowanie jest przydatne do szybkiego odzyskiwania, jednak obrazowanie zapewnia większą liczbę możliwości tworzenia kopii zapasowych. Wykonywanie przyrostowych migawek kopii zapasowych umożliwia zachowanie kilku zdjęć bez obawy o zajmowanie dużej ilości dodatkowego miejsca.
Kiedy staniesz się ofiarą ransomware lub innego nieszczęścia związanego z danymi i będziesz musiał przywrócić swój system do poprzedniego obrazu dysku, jest to bardzo kluczowe do zapamiętania.
aplikacje wieloplatformowe

Metoda 3: Korzystanie z rozwiązania opartego na chmurze online

Obecnie możemy śmiało powiedzieć, że żyjemy w erze chmury. Kopia zapasowa online, która wcześniej była uważana za specjalistyczną usługę, obecnie jest uznawana za standardową praktykę w przypadku kluczowych informacji. Stał się jednym z najbardziej opłacalnych sposobów tworzenia kopii zapasowych plików komputerowych!
Kopia zapasowa w chmurze, nazywana czasem kopią zapasową online lub kopią zdalną, to technika przenoszenia duplikatu fizycznego lub wirtualnego pliku albo bazy danych do drugorzędnego miejsca docelowego poza siedzibą firmy w celu zachowania w przypadku awarii sprzętu lub klęski żywiołowej.
Zazwyczaj serwer wtórny i struktury przechowywania danych są obsługiwane przez usługodawcę będącego stroną trzecią, który pobiera od klienta kopii zapasowych opłaty w zależności od ilości wykorzystanego miejsca lub pojemności pamięci masowej, ilości przesłanych danych, liczby klientów, liczby serwerów lub liczby udostępnień danych.
Możesz wybrać oprogramowanie do synchronizacji, które automatycznie wykona kopię zapasową plików w chmurze, lub możesz to zrobić ręcznie.
Oprogramowanie do synchronizacji, które jest niezbędne dla każdego, kto korzysta z więcej niż jednego komputera lub urządzenia, gwarantuje zachowanie tych samych plików na wszystkich komputerach. Co więcej, są one również ogólnie dostępne z urządzeń mobilnych.
Kiedy modyfikujesz plik, zmiana jest automatycznie przekazywana do wszystkich innych komputerów podłączonych do konta, nawet tych z różnymi systemami operacyjnymi. Jest to szczytowe osiągnięcie redundancji w najlepszym wydaniu.
Ostatecznie, przechowywanie w chmurze pozwala użytkownikom udostępniać i uzyskiwać dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności fizycznego odwiedzania swoich lokalnych systemów pamięci masowej. Ogólnie rzecz biorąc, pamięć masowa w chmurze przechowuje informacje na zdalnych serwerach, z których można je zdalnie utrzymywać i kontrolować, a także tworzyć ich kopie zapasowe i pobierać.

Transfer plików o dowolnym rozmiarze

Szybki, bezpieczny transfer plików

Polish