Ako zdieľať veľké súbory cez internet

Všetci poznáme ten problém, keď sa snažíme zistiť, ako zdieľanie veľkých súborov cez internet. Či už ide o dokument, fotografiu alebo video, proces ich prenosu z jedného počítača do druhého môže byť frustrujúco pomalý. So správnymi nástrojmi to však nemusí byť.

Ak v Googli rýchlo vyhľadáte "ako zdieľať veľké súbory cez internet", získate množstvo možností. Nie všetky sú však rovnaké. Niektoré služby sú lepšie na posielanie malých súborov, iné sú určené na posielanie väčších súborov.
Existuje viacero spôsobov zdieľania veľkých súborov cez internet, ale nie všetky sú rovnaké. V tomto článku preskúmame niekoľko najobľúbenejších metód zdieľania veľkých súborov a rozoberieme výhody a nevýhody každej z nich. Začnime!

Zdieľanie až 5 GB zadarmo

Nevyžaduje sa registrácia

komprimovať

Kompresia súborov

Pred odoslaním akýchkoľvek súborov je dôležité uistiť sa, že sú čo najviac komprimované. Pomôže to skrátiť čas potrebný na ich odoslanie a tiež ušetriť určitú šírku pásma.
Existuje viacero spôsobov komprimácie súborov, ale najpopulárnejšia je pravdepodobne kompresia ZIP. Tento formát používa väčšina nástrojov na kompresiu súborov vrátane programov WinZip a 7-Zip.
Komprimovať súbory pomocou kompresného softvéru, ako je WinZip alebo 7zip, je pomerne jednoduché. Stačí vybrať súbory, ktoré chcete komprimovať, kliknúť na ne pravým tlačidlom myši a vybrať možnosť "Komprimovať". Vytvorí sa tak nový komprimovaný súbor, ktorý má menšiu veľkosť a jeho odoslanie trvá kratšie. Súbor sa uloží ako súbor ZIP, ktorý potom môžete odoslať cez internet.
e-mail

E-mail na odosielanie veľkých súborov

Najbežnejším spôsobom odosielania súborov cez internet je e-mail. Je to rýchla a jednoduchá metóda, ktorá nevyžaduje žiadny špeciálny softvér ani nástroje. Výhodou e-mailu je aj to, že je univerzálne podporovaný, takže ho môže používať takmer každý.

Na posielať súbory e-mailom, stačí ju pripojiť k e-mailovej správe a odoslať príjemcovi. Ten potom môže prílohu otvoriť a súbor uložiť do svojho počítača. Je to také jednoduché!

Nevýhodou e-mailu je, že môže byť pomalý a nespoľahlivý, najmä ak je súbor veľký. E-mailové servery môžu byť tiež preťažené, čo môže spôsobiť, že stiahnutie súboru trvá dlho. Okrem toho je e-mail dobrá voľba pre malé súbory, ale nie je ideálny pre väčšie súbory. Maximálna veľkosť prílohy e-mailu je zvyčajne okolo 25 MB, čo nemusí stačiť pre väčšie súbory.
pero usb disk

Používanie jednotky Pen-Drive / USB

Ak potrebujete odoslať súbor väčší ako 25 MB, môžete použiť jednotku pen alebo USB. Ide o fyzické zariadenie, ktoré môžete použiť na ukladanie a prenos súborov medzi počítačmi.
Disky USB sa dodávajú v rôznych veľkostiach, od 1 GB až po 128 GB. Sú tiež relatívne lacné, čo z nich robí dobrú voľbu na prenos veľkých súborov. Môžu však byť nepohodlné, ak nie ste v blízkosti počítača s portom USB.
Ak chcete odoslať súbor pomocou jednotky USB, najprv súbor skopírujte na jednotku. Potom vložte disk do počítača príjemcu a otvorte ho. Súbor sa uloží na pevný disk počítača.
Nevýhodou používania disku USB je, že môže byť ťažké nájsť niekoho, kto ho má. Okrem toho nie každý má disk USB, čo znamená, že nie každý môže prijímať súbory týmto spôsobom. Ak teda hľadáte spôsob, ako posielať súbory širšiemu publiku, disky USB nemusia byť tou najlepšou voľbou.
externý disk

Externý pevný disk na zdieľanie veľkých súborov

Ďalšou možnosťou odosielania veľkých súborov je použitie externého disku. Ide o fyzické zariadenie, ktoré sa pripája k počítaču príjemcu a môže sa používať na ukladanie a prenos súborov.
Externé disky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, od niekoľkých gigabajtov až po niekoľko terabajtov. V závislosti od veľkosti a typu môžu byť aj drahé. Je tiež dôležité uistiť sa, že externý disk je kompatibilný s počítačom príjemcu.
Ak chcete odoslať súbor pomocou externého disku, najprv ho skopírujte na disk. Potom odpojte jednotku od počítača a pripojte ju k počítaču príjemcu. Súbor sa uloží na pevný disk počítača.
Nevýhodou používania externého disku je, že môže byť ťažké nájsť niekoho, kto ho má. Okrem toho nie každý má externý disk, čo znamená, že nie každý môže prijímať súbory týmto spôsobom.
serverovňa

Používanie FTP

Ak potrebujete poslať súbor väčší ako 25 MB a príjemca nemá k dispozícii jednotku USB alebo externý disk, môžete použiť FTP. FTP je skratka pre File Transfer Protocol (protokol na prenos súborov) a je to spôsob prenosu súborov medzi počítačmi.
Ak chcete odoslať súbor pomocou FTP, musíte najprv nájsť server FTP. Ide o počítač, ktorý je špeciálne nastavený na ukladanie a zdieľanie súborov. Najobľúbenejším serverom FTP je FileZilla, ktorý si môžete stiahnuť zadarmo.
Po nainštalovaní servera FTP ho môžete otvoriť a vytvoriť nové pripojenie. V okne Pripojiť k serveru zadajte adresu servera FTP a kliknite na tlačidlo Pripojiť. Polia pre používateľské meno a heslo sa vyplnia automaticky.
Potom prejdite do priečinka, v ktorom je súbor uložený. Potiahnite súbor z miestneho okna do vzdialeného okna a kliknite na tlačidlo Nahrať. Súbor sa prenesie na server FTP a uloží sa do určeného priečinka.
Nevýhodou používania FTP je, že môže byť ťažké nájsť server FTP. Okrem toho nie každý vie používať FTP, čo znamená, že nie každý môže prijímať súbory týmto spôsobom.
cloud computing

Služby zdieľania súborov v cloude

Služby zdieľania súborov v cloude sú ďalšou možnosťou na odosielanie veľkých súborov. Tieto služby umožňujú odosielať súbory na internet a zdieľať ich s inými ľuďmi.

Sú jednoduché na používanie a väčšina z nich má bezplatnú úroveň, ktorá umožňuje odosielať súbory do určitej veľkosti. Najobľúbenejšie cloudové služby na zdieľanie súborov sú Disk Google, iCloud a DropBox.
Ako teda fungujú cloudové služby zdieľania súborov?
V podstate si v službe vytvoríte účet a potom nahráte súbory, ktoré chcete zdieľať. Súbory sa uložia na serveri služby a potom ich môžete zdieľať s ostatnými ľuďmi tak, že im pošlete odkaz. Toto prepojenie môžete použiť na stiahnutie súborov alebo ich môžete streamovať online.
Pri používaní cloudových služieb na zdieľanie súborov však treba mať na pamäti niekoľko vecí.
Po prvé, nie všetky tieto služby sú bezplatné. Niektoré z nich si vyžadujú platené predplatné, aby ste mohli službu používať. Po druhé, súbory, ktoré nahráte do týchto služieb, sú často uložené vo verejnom priečinku. To znamená, že ktokoľvek, kto má prístup k odkazu, si môže súbory stiahnuť. A napokon, služba zdieľania súborov môže byť vypnutá alebo môže mať iné technické problémy, čo znamená, že súbory nemusia byť prístupné.
Ak chcete odoslať súbor pomocou služby zdieľania súborov v cloude, najprv súbor nahrajte do služby. Potom otvorte službu a zdieľajte súbor s príjemcom. Súbor si bude môcť stiahnuť a uložiť do svojho počítača.
Nevýhodou cloudových služieb zdieľania súborov je, že môžu byť pomalé a nespoľahlivé. Okrem toho nie každý má predplatné týchto služieb, čo znamená, že nie každý môže prijímať súbory týmto spôsobom.

Filemail

multiplatformové aplikácie

Filemail je ideálnym riešením pre jednotlivcov a firmy všetkých veľkostí, ktoré hľadajú bezpečný spôsob prenosu veľkých súborov. Služba Filemail sa preslávila jednoduchým používaním, vysokou rýchlosťou prenosu, veľkorysým úložným priestorom a bezpečným spracovaním údajov v súlade s predpismi.

Pri službe Filemail nie je veľkosť odosielaných súborov obmedzená. To znamená, že môžete posielať súbory akejkoľvek veľkosti bez toho, aby ste sa museli obávať prekročenia limitu. Služba Filemail ponúka dvojfaktorové overovanie a koncové šifrovanie, ktoré zaručuje, že vaše súbory sú v bezpečí. Okrem toho je služba Filemail vybavená aj funkciou antivírusovej kontroly, ktorá všetky súbory pred odoslaním skontroluje na prítomnosť vírusov. Pri ďalšom prenose veľkých súborov určite vyskúšajte službu Filemail!

Záver

Posielanie veľkých súborov cez internet môže byť náročné, ale existuje niekoľko možností. Medzi najobľúbenejšie metódy patrí komprimácia súborov, použitie e-mailu, jednotky USD, externého disku, FTP alebo služby zdieľania súborov v cloude. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody, preto je dôležité vybrať si tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám.
Pred výberom metódy sa uistite, že ste vykonali dôkladný prieskum, pretože to pomôže zabezpečiť úspešný prenos súborov. Je tiež dôležité mať na pamäti veľkosť súboru, pretože niektoré metódy nemusia byť vhodné pre väčšie súbory.
Nakoniec nezabudnite, že najlepším spôsobom odosielania veľkých súborov je použitie kombinácie metód. To pomôže zabezpečiť úspešné doručenie súboru bez ohľadu na rýchlosť internetového pripojenia alebo veľkosť súboru. Šťastné odosielanie!

Zdieľanie súborov akejkoľvek veľkosti

Rýchle bezpečné zdieľanie súborov

Slovak