Prenosy súborov sú základným stavebným kameňom internetu. V každej minúte každého dňa používatelia internetu sťahujú súbory a šíria ich po celom virtuálnom svete. Protokol FTP (File Transfer Protocol) existuje už viac ako štyri desaťročia a za ten čas sa výrazne zlepšil, pokiaľ ide o štandardy šifrovania a funkcie prenosu súborov.
Protokol FTP vznikol už v počiatkoch sietí, dokonca ešte pred vznikom súčasných sietí založených na internetovom protokole (IP) TCP (Transmission Control Protocol) začiatkom 80. rokov 20. storočia.

Čo je protokol FTP (File Transfer Protocol)?

Ako funguje FTP?

Na čo sa používa FTP?
Klienti FTP

Problémy s bezpečnosťou FTP
FTP siaha do obdobia, keď kybernetická bezpečnosť bola len špekulatívnou témou. Z toho vyplýva, že prenosy FTP nie sú zabezpečené, takže zachytenie údajov je pomerne jednoduché pre kohokoľvek, kto dokáže odpočúvať pakety.
Ak hackeri zachytia prenos FTP, šifrovanie im nebude brániť v prístupe k obsahu alebo jeho úprave. Aj keď využívate cloudové úložisko FTP, údaje môžu byť zachytené a zneužité, ak je systém poskytovateľa služby hacknutý.

Nevýhody FTP
Náročné využitie
Nie každý predajca je rovnaký
Šifrovanie nie je samozrejmosťou
FTP môže byť napadnuté
Dodržiavanie predpisov je problém
Monitorovanie činnosti je zložité

Výhody FTP
Súbežne sa môže prenášať viacero adresárov súborov
Nikdy nestratíte prehľad o priebehu prenosu súborov

Filemail: Životaschopná alternatíva k FTP
Napriek tomu existujú aj životaschopné alternatívy, ktoré prekonávajú problémy, ktoré predstavujú FTP, a prinášajú ďalšie funkcie a výhody. Filemail je webová platforma, ktorá umožňuje odosielanie a prijímanie obrovských súborov akejkoľvek veľkosti pomocou rôznych aplikácií a služieb.
Ide o bezplatnú službu, ktorá je k dispozícii komukoľvek. Základný princíp je jednoduchý: vyberte súbor, vyplňte e-mailovú adresu príjemcu a kliknite na tlačidlo "odoslať". Príjemca dostane odkaz na váš súbor a stiahne si ho.
Vaše servery chránia dve sady firewallov a prístup k údajom je zabezpečený priamo prostredníctvom prístupu do systému Windows. Na disku sú názvy súborov zašifrované a samotný objem údajov na serveroch prakticky sťažuje načítanie a dešifrovanie údajov z pevných diskov.