Většina jednotlivců a organizací chápe, že zálohování a obnova jsou při ochraně digitálních aktiv před smazáním, poškozením, viry a dalšími nebezpečími velmi důležité. Proto je zálohování považováno za poslední linii obrany. Celkově existuje více způsobů zálohování počítačových souborů, které budou dále prozkoumány.

Úvod: Co je zálohování souborů?
Zálohování souborů v podstatě chrání před významnou ztrátou dat v důsledku nehod nebo lidských chyb. Zálohování zapisuje zálohy souborového systému ve formátu záložního souboru, zatímco obnovení čte zálohy souborového systému, které se zpracovávají pomocí různých příkazů.
Vytvoření zálohy souborů zahrnuje mimo jiné uložení kopií důležitých systémových a osobních informací na pevný disk nebo externí zálohu či flash disk. Vytváření záloh dat je nezbytné jako součást běžné údržby počítače, abyste zabezpečili své informace pro případ selhání systému nebo poškození souborů.
Možnosti zálohování nebo uchování dat a digitálních souborů jsou poměrně rozmanité. Podívali jsme se na nejoblíbenější zařízení pro ukládání dat, která jednotlivci využívají k zálohování a archivaci, přičemž jsme měli na paměti, že každý má jiné požadavky a že neexistuje univerzální řešení.

Typy věcí, které chtějí lidé zálohovat
Obecně platí, že soubory, které jste vytvořili, byste měli zálohovat. Jak jistě víte, ke ztrátě dat dochází pravidelně. Je možné, že se váš pevný disk někdy poškodí. Ke ztrátě souborů může dojít také v důsledku virové infekce, útoku ransomwaru, aktualizace systému Windows, výpadku napájení a některých dalších faktorů. Proto je zálohování souborů velmi důležité, aby se zabránilo ztrátě dat.
Různé projekty
Pokud se věnujete nějaké tvůrčí práci, například programování, střihu videa nebo fotografování, nezapomeňte si zálohovat data, zejména pokud pracujete na právě probíhajícím projektu.
Ke stažení na
Ve výchozím nastavení se stažené soubory ukládají do složky Stažené soubory v počítači. Většina online prohlížečů a mnoho programů pro stahování médií volí tuto složku jako výchozí umístění pro stahování.
I když budete chtít nejprve vymazat velké stažené soubory, které již nechcete, je dobré si pro jistotu vytvořit zálohu této složky. Pokud máte instalaci softwaru nebo soubor PDF, který jste si stáhli před několika měsíci, nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat.
Aplikace
Dobrým nápadem může být také zálohování všech aplikací. Usnadníte si tak přeinstalaci při obnově po katastrofě. Z tohoto důvodu je vhodné, abyste všechny nové aplikace, které stahujete a instalujete z internetu, umístili do vyhrazené složky, která se automaticky zálohuje v rámci pravidelného postupu zálohování.
Oblíbené položky nebo záložky v internetovém prohlížeči
Umístění záložek (známých také jako oblíbené položky) se může lišit v závislosti na aktuálně používaném internetovém prohlížeči. Například prohlížeč Internet Explorer může záložky uchovávat ve složce Oblíbené ve složce uživatelského účtu, pokud používáte systém Windows. Jiné prohlížeče, například Google Chrome, Firefox funkci Sync, která umožňuje synchronizovat nastavení prohlížeče (včetně záložek) v různých zařízeních.

Ruční zálohování
Při ručním zálohování je nutné zahájit proces zálohování pokaždé, když chcete zálohovat data. Je určena pro osoby, které chtějí mít svůj osud pod kontrolou. To znamená, že ručně zálohujete své webové stránky, kdykoli to považujete za nezbytné.
Musíte se rozhodnout, které soubory chcete zálohovat, kam je chcete zálohovat a jak často je chcete ukládat. To vyžaduje čas, který možná nemáte.
Přesné pokyny a metody zálohování webových stránek se mohou lišit v závislosti na zvolených službách. Další metodou ručního zálohování je stažení a ruční vytvoření záloh všech souborů a dat.

Automatické zálohování
Automatické zálohování představuje formu paradigmatu zálohování dat, kdy jsou data zálohována a ukládána z místní sítě/systému do zálohovacího zařízení s minimálním nebo žádným zapojením člověka. Automatizace procesu zálohování eliminuje čas a složitost spojené s ručním zálohováním počítače, sítě nebo prostředí informačních technologií.
Protože čas je dnes jedním z nejcennějších dostupných zdrojů, je skutečnost, že automatické zálohování šetří čas, pozoruhodná a je třeba na ni upozornit. Není potřeba nic víc než si jednou předem naplánovat kalendář; o vše ostatní se systém postará za vás!
Kromě toho je při online transakcích stejně důležitá bezpečnost jako rychlost. Poskytovatel, kterého si vyberete pro automatické zálohování, je zodpovědný za zachování bezpečnosti vašich zálohovaných dat: to zahrnuje ochranu vašich stránek před potenciálními útoky hackerů, selháním softwaru a jinými způsoby zneužití bezpečnostních chyb.

Metoda 1: Externí fyzické úložné zařízení
Jednodušší už to být nemůže: stačí připojit externí úložné zařízení k počítači a začít. Disky samozřejmě existují v nejrůznějších podobách, velikostech a kombinacích. Základní disk nebude stát mnoho, ale nebude dělat nic jiného než sedět a čekat na vaši práci. Téměř všechny disky v současné době používají vysokorychlostní rozhraní USB-A 3.0 nebo USB-C.
Externí pevné disky, karty SD a flash disky jsou příklady fyzických úložišť. Tento druh úložných zařízení umožňuje uživatelům prohlížet své soubory bez připojení k internetu a přenášet data fyzickým předáním nadřízenému nebo rodinnému příslušníkovi s jistotou, že nikdo jiný nebude moci do dat zasahovat.
U externích zařízení však existuje obava, že může dojít k jejich fyzickému poškození nebo k jejich ztrátě.

Metoda 2: Klonování obrazu disku
Jedním z běžných způsobů zálohování počítače je klonování pevného disku nebo jednotlivých oddílů pevného disku. Vytvoří se identický, nekomprimovaný klon celého disku nebo oddílů disku.
Bitová kopie je kopie všech vašich dat - všech souborů a složek, stejně jako aplikací a systémových souborů - je vytvořena pořízením snímku pevného disku v určitém časovém okamžiku. Při použití klonu nebo bitové kopie pro obnovu se přepíše současný rámec a pevný disk se vrátí do stavu, v jakém byl v době zálohování nebo klonování.
Díky tomu, že klony disků jsou nekomprimované, mohou být okamžitě zkopírovány na cílovou záložní jednotku nebo do cloudu, čímž je zajištěno, že máte vždy k dispozici aktuální, identickou kopii svých dat.
Při zálohování je klonování užitečné pro rychlé obnovení, avšak zobrazování poskytuje větší počet možností zálohování. Pořízení přírůstkového snímku zálohy umožňuje zachovat několik fotografií bez obav, že zaberete mnoho dalšího místa.
Pokud se stanete obětí ransomwaru nebo jiné datové pohromy a budete potřebovat obnovit systém do předchozího obrazu disku, je velmi důležité na to pamatovat.

Metoda 3: Použití online cloudového řešení
Dnes můžeme s jistotou říci, že žijeme ve věku cloudu. Online zálohování, které bylo dříve považováno za specializovanou službu, je dnes považováno za standardní postup pro klíčové informace. Stalo se jedním z nejperspektivnějších způsobů zálohování počítačových souborů!
Zálohování v cloudu, někdy označované jako online zálohování nebo vzdálené zálohování, je technika přenosu duplikátu fyzického nebo virtuálního souboru nebo databáze do sekundárního místa určení mimo pracoviště, kde se uchová v případě poruchy zařízení nebo přírodní katastrofy.
Sekundární server a struktury pro ukládání dat jsou obvykle hostovány u poskytovatele služeb třetí strany, který účtuje zákazníkovi zálohování na základě množství využitého úložného prostoru nebo kapacity, množství přenesených dat, počtu zákazníků, počtu serverů nebo počtu zpřístupnění dat.
Můžete si vybrat mezi synchronizačním softwarem, který bude automaticky zálohovat vaše soubory do cloudu, nebo to můžete udělat ručně.
Synchronizační software, který je nezbytný pro každého, kdo používá více než jeden počítač nebo zařízení, zaručuje, že na všech počítačích zůstanou stejné soubory. Navíc jsou běžně dostupné i z mobilních zařízení.
Při úpravě souboru se změna automaticky přenese do všech ostatních počítačů připojených k účtu, a to i do těch, na kterých běží jiný operační systém. Jedná se o vrchol redundance v té nejlepší podobě.
Cloudové úložiště nakonec umožňuje uživatelům sdílet data a přistupovat k nim odkudkoli na světě, aniž by museli fyzicky navštěvovat své lokální úložné systémy. Celkově lze říci, že cloudová úložiště ukládají informace na vzdálené servery, odkud je lze na dálku udržovat a kontrolovat, stejně jako zálohovat a vyhledávat.