Kodėl el. paštas nėra saugus

Visi esame girdėję siaubo istorijų apie el. pašto saugumą - nuo įsilaužimo į el. paštą iki sukčiavimo schemų - ir nesunku suprasti, kodėl daugelis žmonių mano, kad el. paštas nėra saugi komunikacijos priemonė. Tačiau giliau įsigilinę susidursite su daugiau problemų, kurios patvirtina, kodėl el. paštas nėra saugus.

Nepaisant saugumo problemų, el. paštas, kuriuo naudojasi daugiau kaip 4 mlrd. vartotojų, vis dar išlieka vienu populiariausių bendravimo būdų. Pasak "Radicati Group" parengta metinė ataskaita, bendras kasdien siunčiamų ir gaunamų verslo ir vartotojų el. laiškų skaičius 2021 m. viršijo 319 mlrd., o iki 2025 m. pabaigos turėtų išaugti iki daugiau nei 376 mln.

Tačiau ar tikrai el. paštas yra toks nesaugus, kaip rodo tam tikra informacija? Atsakymas yra ir taip, ir ne. Elektroninis paštas tikrai nėra toks saugus kaip kai kurie kiti bendravimo būdai, pavyzdžiui, privačių žinučių programėlės arba saugaus elektroninio pašto paslaugos.

Tačiau el. paštu galima bendrauti gana saugiai, jei el. paštas yra atsargus ir sveikas protas. Tik nenaudokite jo konfidencialiems failams siųsti.

Nemokamai perkelkite iki 5 GB

Registracija nebūtina

El. pašto saugumo problemos

Yra keletas priežasčių, dėl kurių el. paštas nėra toks saugus kaip kai kurie kiti ryšių metodai. Pirma, el. paštas nėra šifruojamas, o tai reiškia, kad bet kokia el. paštu siunčiama informacija nėra apsaugota nuo trečiųjų šalių įsilaužėlių perėmimo.
El. paštas yra "transliacinė" komunikacijos priemonė, o tai reiškia, kad bet kokį el. laišką, išsiųstą dideliam gavėjų skaičiui, greičiausiai perskaitys ne tik numatytas gavėjas. Be to, labai lengva sukurti netikrą el. pašto dėžutę ir apsimesti kitu asmeniu, o tai gali būti panaudota sukčiavimui ar apgaulei.
Kita su el. pašto saugumu susijusi problema yra ta, kad užpuolikams dažnai lengva siųsti suklastotus el. laiškus (vadinamosios "phishing" atakos), kurie atrodo kaip iš patikimo šaltinio, pavyzdžiui, draugo ar kolegos. Šiuose laiškuose dažnai būna nuorodų į kenkėjiškas svetaines arba priedų, kurie gali užkrėsti kompiuterį kenkėjiškomis programomis.
Be to, daugelis el. pašto serverių nėra saugūs, todėl jūsų el. pašto žinutes gali lengvai perimti ir perskaityti trečiųjų šalių įsilaužėliai. Tai ypač pasakytina apie viešuosius el. pašto serverius, tokius kaip "Gmail", "Yahoo! Mail" ir "Hotmail". Taip pat verta paminėti, kad el. pašto paslaugų teikėjai gali gauti (ir gauna) prieigą prie jūsų el. laiškų, kad galėtų pateikti tikslines reklamas.
Apibendrinant galima teigti, kad elektroninio pašto keliami pavojai yra šie:
  • El. paštas nėra šifruojamas, todėl bet kokia el. paštu siunčiama informacija nėra apsaugota nuo trečiųjų šalių įsilaužėlių perėmimo.
  • El. paštas yra "transliacinė" komunikacijos priemonė, o tai reiškia, kad bet kokį el. laišką, išsiųstą dideliam gavėjų skaičiui, greičiausiai perskaitys ne tik numatytas gavėjas.
  • Labai lengva susikurti netikrą el. pašto paskyrą ir apsimesti kitu asmeniu, o tai gali būti panaudota sukčiavimui ar apgaulei.
  • Elektroninio pašto pranešimus gali lengvai perimti ir perskaityti trečiųjų šalių įsilaužėliai.
  • Jūsų el. pašto pranešimus gali pasiekti jūsų el. pašto paslaugų teikėjas, kad galėtų pateikti tikslinius skelbimus.
nesiųskite konfidencialių failų

Kokių dalykų nereikėtų siųsti el. paštu

Yra keletas dalykų, kurių neturėtumėte siųsti el. paštu, nes jie laikomi labai rizikingais. Gali būti šiek tiek sudėtinga žinoti, kas tai yra, nes riba tarp to, kas laikoma didele rizika, ir to, kas nelaikoma didele rizika, kinta priklausomai nuo konteksto.
El. paštas nėra saugus būdas siųsti konfidencialią informaciją, pavyzdžiui, slaptažodžius, kredito kortelių numerius ar banko sąskaitos duomenis. Jei reikia siųsti konfidencialią informaciją, turėtumėte naudoti saugią žinučių programėlę arba šifruoto el. pašto paslaugą.

Turėtumėte vengti el. paštu siųsti didelės skiriamosios gebos vaizdus ar didelius failus, nes juos gali lengvai perimti ir pavogti trečiųjų šalių įsilaužėliai. Taip pat patartina vengti siųsti konfidencialią informaciją per el. pašto priedus, nes juos lengvai gali atidaryti ne tas asmuo, kuriam jie skirti.

Nepatartina el. paštu dalytis savo asmenine ar finansine informacija, nes šią informaciją gali lengvai pavogti sukčiai ir tapatybės vagys. Taip pat turėtumėte saugotis spausti nuorodas ar atsisiųsti priedus iš nežinomų el. pašto adresų, nes juose dažnai gali būti kenkėjiškų programų ar virusų.
Taip pat turėtumėte vengti naudoti el. paštą bendravimui su nepažįstamais žmonėmis. El. paštas nėra saugus būdas bendrauti su nepažįstamais žmonėmis, nes sukčiai ir apgavikai lengvai siunčia suklastotus el. laiškus, kurie atrodo kaip iš patikimo šaltinio.
Švietimas apie el. pašto keliamus pavojus ir kelios paprastos atsargumo priemonės gali padėti sumažinti riziką, kad jūsų el. laiškai bus perimti arba į juos bus įsilaužta. Taigi, kai kitą kartą ketinate paspausti "siųsti", sustokite ir paklauskite savęs: ar šis el. laiškas tikrai saugus?

Saugios alternatyvos konfidencialiems dokumentams siųsti

Konfidencialių dokumentų siuntimas el. paštu nėra saugus procesas, nes jūsų informaciją gali lengvai perimti ir perskaityti trečiųjų šalių įsilaužėliai. Niekada nesiųskite konfidencialių dokumentų el. paštu, nes juos gali lengvai pavogti sukčiai ir tapatybės vagys.
Jei reikia siųsti konfidencialius dokumentus, galite naudoti keletą saugių el. pašto alternatyvų. Apžvelkime kelias iš jų.

1. Privačių žinučių siuntimo programos

bendravimo programėlės
Privačių žinučių siuntimo programėlės, tokios kaip "WhatsApp", "Facebook Messenger" ir "Signal", yra puikus būdas saugiai bendrauti su draugais ir kolegomis. Šiose programėlėse naudojamas šifravimas nuo galo iki galo, o tai reiškia, kad jūsų žinutės yra užšifruotos ir jas gali perskaityti tik numatytas gavėjas.
Privalumai Trūkumai
Žinutės yra užšifruotos ir jų negali perskaityti trečiųjų šalių įsilaužėliai.
Ne visos programėlės siūlo galutinį šifravimą
Daugelis programėlių užtikrina aukštą saugumo ir privatumo lygį
Kai kurios programėlės nėra tokios saugios kaip kitos
Failų dydžio apribojimai reiškia, kad negalite siųsti didelių failų

2. Saugaus el. pašto paslaugos

el. paštas
Saugaus el. pašto paslaugos, pavyzdžiui, "ProtonMail" ir "Tutanota", užtikrina aukštą saugumo ir privatumo lygį. Šiose paslaugose naudojamas šifravimas nuo galo iki galo, o tai reiškia, kad jūsų pranešimai yra užšifruoti ir juos gali perskaityti tik numatytas gavėjas.
Privalumai Trūkumai
Žinutės yra užšifruotos ir jų negali perskaityti trečiųjų šalių įsilaužėliai.
Ne visos programėlės siūlo galutinį šifravimą
Daugelis programėlių užtikrina aukštą saugumo ir privatumo lygį
Kai kurios programėlės nėra tokios saugios kaip kitos
Failų priedų dydžio apribojimai reiškia, kad negalite siųsti didelių failų

3. Failų šifravimo programos

šifravimas
Failų šifravimo programos, pavyzdžiui, "VeraCrypt" ir "BitLocker", yra puikus būdas saugiai saugoti slaptus failus. Šiose programose naudojami stiprūs šifravimo algoritmai, o tai reiškia, kad jūsų failai apsaugoti nuo trečiųjų šalių įsilaužėlių.
Privalumai Trūkumai
Failai yra užšifruoti ir jų negali perskaityti trečiųjų šalių įsilaužėliai
Programos gali būti prieinamos ne visose platformose
Programomis lengva naudotis, jei turite techninių žinių.
Failų šifravimo programos kai kuriems žmonėms gali būti sudėtingos ir sunkiai naudojamos.

4. USB atmintinės

rašiklis usb diskas
USB atmintinės yra puikus būdas saugiai saugoti slaptus failus. USB atmintines galima šifruoti, todėl jūsų failai bus apsaugoti nuo trečiųjų šalių užpuolikų.
Privalumai Trūkumai
USB atmintinės yra nešiojamos ir jas galima pasiimti su savimi, kad ir kur eitumėte.
USB atmintinės gali būti pamestos arba pavogtos
USB atmintines lengva naudoti
Ne visos USB atmintinės yra užšifruotos
USB atmintinės paprastai yra palyginti mažos talpos.

5. Debesų saugojimo paslaugos

kelių platformų programėlės
Debesų saugyklos paslaugos, pvz., "iCloud", "Google Drive" ir "DropBox", yra puikus būdas saugiai saugoti failus. Šiose paslaugose naudojami stiprūs šifravimo algoritmai, o tai reiškia, kad jūsų failai apsaugoti nuo trečiųjų šalių įsilaužėlių.
Privalumai Trūkumai
Failai yra užšifruoti ir jų negali perskaityti trečiųjų šalių įsilaužėliai
Ne visos paslaugos siūlo "end-to-end" šifravimą
Daugelyje paslaugų užtikrinamas aukštas saugumo ir privatumo lygis.
Kai kurios paslaugos nėra tokios saugios kaip kitos
Norint siųsti labai didelius failus, reikės mokamos prenumeratos

6. Prie tinklo prijungta saugykla (NAS)

tinkle
Prie tinklo prijungta saugykla (NAS) yra puikus būdas saugiai saugoti failus. NAS įrenginiai yra panašūs į USB atmintines, tačiau jie turi daug privalumų, pavyzdžiui, galimybę dalytis failais su kitais naudotojais ir daryti atsargines failų kopijas.
Privalumai Trūkumai
Failai yra užšifruoti ir jų negali perskaityti trečiųjų šalių įsilaužėliai
NAS įrenginiai gali būti pamesti arba pavogti
NAS įrenginiai yra nešiojamieji ir juos galima pasiimti su savimi, kad ir kur eitumėte.
Ne visi NAS įrenginiai yra užšifruoti
NAS įrenginius lengva naudoti

Išvada

El. paštas nėra saugus būdas siųsti konfidencialius dokumentus. Ne visada lengva siųsti konfidencialius dokumentus el. paštu, be to, kyla rizika, kad jūsų dokumentus gali perskaityti trečiųjų šalių įsilaužėliai. Žinios apie įvairias saugias el. pašto alternatyvas gali padėti užtikrinti konfidencialių dokumentų saugumą.
Jei reikia siųsti konfidencialius dokumentus, galite naudoti kelias saugias el. pašto alternatyvas. Prieš pasirinkdami jums tinkamą alternatyvą, svarbu atlikti išsamų tyrimą. Įsitikinkite, kad pasirinkote saugią ir aukšto lygio privatumą užtikrinančią paslaugą.

Siųsti didelius bet kokio dydžio failus

Saugiai bendrinkite konfidencialius dokumentus

Lithuanian