Przesyłanie plików jest podstawą funkcjonowania Internetu. W każdej pojedynczej minucie każdego dnia użytkownicy Internetu pobierają pliki i rozprowadzają je po całym wirtualnym świecie. Protokół FTP (File Transfer Protocol) istnieje od ponad czterech dekad i w tym czasie doczekał się znacznych udoskonaleń w zakresie standardów szyfrowania i funkcji przesyłania plików.
FTP sięga początków sieci, wyprzedzając nawet narodziny współczesnych sieci Internet Protocol (IP) opartych na TCP we wczesnych latach 80-tych (Transmission Control Protocol).

Co to jest protokół przesyłania plików (FTP)?

Jak działa FTP?

Do czego służy FTP?
Klienci FTP

Problemy z bezpieczeństwem FTP
FTP sięga czasów, gdy bezpieczeństwo cybernetyczne było tylko tematem spekulacji. Oznacza to, że transfery FTP nie są zabezpieczone, co sprawia, że przechwycenie danych jest dość proste dla każdego, kto potrafi sniffować pakiety.
Jeśli hakerzy mogą przechwycić transfer FTP, szyfrowanie nie utrudni im dostępu do zawartości lub jej modyfikacji. Nawet jeśli korzystasz z przechowywania danych w chmurze przez FTP, dane mogą zostać przechwycone i nadużyte, jeśli system dostawcy usługi zostanie zhakowany.

Wady FTP
Trudne wykorzystanie
Nie każdy sprzedawca jest równy
Szyfrowanie nie jest przesądzone
FTP może zostać zaatakowany
Zgodność jest problemem
Monitorowanie działalności jest trudne

Zalety FTP
Wiele katalogów plików może być przesyłanych jednocześnie
Nigdy nie trać kontroli nad postępem transferu plików

Filemail: Wiarygodna alternatywa dla FTP
Niemniej jednak istnieją również realne alternatywy, które pokonują wyzwania stawiane przez FTP i przynoszą dodatkowe funkcjonalności i korzyści. Filemail to platforma internetowa, która umożliwia wysyłanie i odbieranie ogromnych plików o dowolnej wielkości przy użyciu różnych aplikacji i usług.
Jest to darmowa usługa, która jest dostępna dla każdego. Podstawowa zasada jest prosta: wybierz plik, wpisz adres e-mail odbiorcy i kliknij "wyślij". Odbiorca otrzymuje link do Twojego pliku i pobiera go.
Dwa zestawy firewalli chronią Twoje serwery, a dostęp do danych jest utrzymywany bezpośrednio poprzez dostęp do systemu Windows. Na dysku nazwy plików są zaszyfrowane, a sama ilość danych na serwerach sprawia, że odzyskanie i odszyfrowanie danych z dysków twardych jest praktycznie trudne.