Jak udostępniać duże pliki przez Internet

Wszyscy znamy zmagania z próbą wymyślenia jak udostępnianie dużych plików przez internet. Niezależnie od tego, czy jest to dokument, zdjęcie czy film, proces przenoszenia go z jednego komputera na drugi może być frustrująco powolny. Ale z odpowiednimi narzędziami, nie musi być.

Szybkie wyszukiwanie w Google pod kątem "jak udostępniać duże pliki przez Internet" zapewni Ci mnóstwo opcji. Ale nie wszystkie z nich są stworzone na równi. Niektóre usługi są lepsze do wysyłania małych plików, podczas gdy inne są przeznaczone dla większych.
Istnieje wiele sposobów udostępniania dużych plików przez Internet, ale nie wszystkie z nich są stworzone na równi. W tym artykule poznamy kilka najpopularniejszych metod udostępniania dużych plików i omówimy wady i zalety każdej z nich. Zaczynajmy!

Udostępniaj do 5 GB za darmo

Niewymagana rejestracja

kompresja

Kompresja plików

Przed wysłaniem jakichkolwiek plików, ważne jest, aby upewnić się, że są one jak najbardziej skompresowane. Pomoże to skrócić czas potrzebny na ich wysłanie, a także zaoszczędzić trochę przepustowości.
Istnieje wiele sposobów kompresji plików, ale najpopularniejszym jest prawdopodobnie kompresja ZIP. Jest to format, którego używa większość narzędzi do kompresji plików, w tym WinZip i 7-Zip.
Kompresja plików jest dość łatwa przy użyciu oprogramowania do kompresji, takiego jak WinZip lub 7zip. Wystarczy wybrać pliki, które chcesz skompresować, kliknąć na nie prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję "Kompresja". Spowoduje to utworzenie nowego skompresowanego pliku, który ma mniejszy rozmiar i zajmuje mniej czasu podczas wysyłania. Plik zostanie zapisany jako plik ZIP, który możesz następnie wysłać przez internet.
email

E-mail do wysyłania dużych plików

Najczęstszym sposobem wysyłania plików przez internet jest poczta elektroniczna. Jest to szybka i łatwa metoda, która nie wymaga żadnego specjalnego oprogramowania ani narzędzi. Email ma również tę zaletę, że jest powszechnie obsługiwany, więc prawie każdy może go używać.

Do wysyłanie plików pocztą elektroniczną, wystarczy dołączyć go do wiadomości e-mail i wysłać do odbiorcy. Mogą oni wtedy otworzyć załącznik i zapisać plik na swoim komputerze. To jest tak proste jak to!

Wadą poczty elektronicznej jest to, że może być powolna i zawodna, zwłaszcza jeśli plik jest duży. Serwery poczty elektronicznej mogą być również przeciążone, co może spowodować, że pobieranie pliku będzie trwało długo. Dodatkowo, e-mail jest dobrym rozwiązaniem dla małych plików, ale nie jest idealny dla większych plików. Maksymalny rozmiar załącznika do wiadomości e-mail to zazwyczaj około 25 MB, co może nie wystarczyć w przypadku większych plików.
napęd pen usb

Używaj Pen-Drive'a / dysku USB

Jeśli musisz wysłać plik większy niż 25MB, możesz użyć pendrive'a lub dysku USB. Jest to fizyczne urządzenie, które można wykorzystać do przechowywania i przesyłania plików między komputerami.
Dyski USB są dostępne w różnych rozmiarach, od 1GB do 128GB. Są one również stosunkowo tanie, co czyni je dobrą opcją do przenoszenia dużych plików. Jednak mogą być niewygodne, jeśli nie ma w pobliżu komputera z portem USB.
Aby wysłać plik za pomocą napędu USB, najpierw skopiuj plik na napęd. Następnie włóż napęd do komputera odbiorcy i otwórz go. Plik zostanie zapisany na dysku twardym komputera.
Wadą korzystania z dysku USB jest to, że może być trudno znaleźć kogoś, kto go ma. Dodatkowo, nie każdy ma napęd USB, co oznacza, że nie każdy może otrzymywać pliki w ten sposób. Tak więc, jeśli szukasz sposobu na wysyłanie plików do szerszego grona odbiorców, dyski USB mogą nie być najlepszym rozwiązaniem.
dysk zewnętrzny

Zewnętrzny dysk twardy do udostępniania dużych plików

Inną opcją wysyłania dużych plików jest użycie dysku zewnętrznego. Jest to fizyczne urządzenie, które podłącza się do komputera odbiorcy i może być używane do przechowywania i przesyłania plików.
Dyski zewnętrzne występują w różnych rozmiarach, od kilku gigabajtów do kilku terabajtów. Mogą być również drogie, w zależności od wybranego rozmiaru i typu. Ważne jest również, aby upewnić się, że dysk zewnętrzny jest kompatybilny z komputerem odbiorcy.
Aby wysłać plik za pomocą dysku zewnętrznego, najpierw skopiuj plik na dysk. Następnie odłącz dysk od swojego komputera i podłącz go do komputera odbiorcy. Plik zostanie zapisany na dysku twardym komputera.
Minusem korzystania z dysku zewnętrznego jest to, że może być trudno znaleźć kogoś, kto go ma. Dodatkowo nie każdy ma dysk zewnętrzny, co oznacza, że nie każdy może odbierać pliki w ten sposób.
serwerownia

Użyj FTP

Jeśli musisz wysłać plik większy niż 25 MB, a odbiorca nie ma napędu USB lub dysku zewnętrznego, możesz użyć FTP. FTP to skrót od File Transfer Protocol i jest to sposób na przesyłanie plików między komputerami.
Aby wysłać plik za pomocą FTP, musisz najpierw znaleźć serwer FTP. Jest to komputer, który jest specjalnie skonfigurowany do przechowywania i udostępniania plików. Najpopularniejszym serwerem FTP jest FileZilla, którą można pobrać za darmo.
Gdy masz już zainstalowany serwer FTP, możesz go otworzyć i utworzyć nowe połączenie. W oknie Connect to Server wpisz adres serwera FTP i kliknij Connect. Pola nazwa użytkownika i hasło zostaną automatycznie wypełnione.
Następnie przejdź do folderu, w którym przechowywany jest plik. Przeciągnij plik z okna lokalnego do okna zdalnego i kliknij przycisk Prześlij. Plik zostanie przesłany na serwer FTP i zapisany we wskazanym folderze.
Minusem korzystania z FTP jest to, że znalezienie serwera FTP może być trudne. Dodatkowo nie każdy wie jak używać FTP, co oznacza, że nie każdy może odbierać pliki w ten sposób.
chmura obliczeniowa

Usługi udostępniania plików w chmurze

Usługi udostępniania plików w chmurze to kolejna opcja wysyłania dużych plików. Usługi te pozwalają na przesyłanie plików do Internetu i udostępnianie ich innym osobom.

Są łatwe w użyciu, a większość z nich ma darmową warstwę, która pozwala na wysyłanie plików do określonego rozmiaru. Najpopularniejsze usługi udostępniania plików w chmurze to Google Drive, iCloud i DropBox.
Jak więc działają usługi udostępniania plików w chmurze?
Zasadniczo tworzysz konto w serwisie, a następnie przesyłasz pliki, które chcesz udostępnić. Pliki są przechowywane na serwerze usługi, a następnie można udostępnić je innym ludziom, wysyłając im link. Ten link może być używany do pobierania plików, lub mogą być przesyłane strumieniowo online.
Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać, korzystając z usług udostępniania plików w chmurze.
Po pierwsze, nie wszystkie z tych usług są darmowe. Niektóre z nich wymagają płatnej subskrypcji, aby móc korzystać z usługi. Po drugie, pliki, które przesyłasz do tych usług, są często przechowywane w folderze publicznym. Oznacza to, że każdy, kto ma dostęp do łącza, może pobrać pliki. Wreszcie, usługa udostępniania plików może przejść w tryb offline lub doświadczyć innych trudności technicznych, co oznacza, że pliki mogą być niedostępne.
Aby wysłać plik za pomocą usługi udostępniania plików w chmurze, najpierw prześlij plik do usługi. Następnie otwórz usługę i udostępnij plik odbiorcy. Będą oni mogli pobrać plik i zapisać go na swoim komputerze.
Wadą usług udostępniania plików w chmurze jest to, że mogą być powolne i zawodne. Dodatkowo nie każdy ma abonament na te usługi, co oznacza, że nie każdy może otrzymywać pliki w ten sposób.

Filemail

aplikacje wieloplatformowe

Filemail jest idealnym rozwiązaniem dla osób i firm wszystkich rozmiarów, które szukają bezpiecznego sposobu na przesyłanie dużych plików. Filemail zasłynął z łatwości użycia, szybkości transferu, dużej przestrzeni dyskowej i bezpiecznej, zgodnej z przepisami obsługi danych.

Z Filemail nie ma limitu rozmiaru wysyłanych plików. Oznacza to, że możesz wysyłać pliki o dowolnym rozmiarze, nie martwiąc się o przekroczenie limitu. Usługa Filemail oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe i szyfrowanie end-to-end, co zapewnia bezpieczeństwo plików. Ponadto Filemail jest wyposażony w funkcję skanowania antywirusowego, która skanuje wszystkie pliki pod kątem wirusów przed ich wysłaniem. Koniecznie sprawdź usługę Filemail przy następnym transferze dużych plików!

Wniosek

Wysyłanie dużych plików przez internet może być wyzwaniem, ale istnieje kilka dostępnych opcji. Najpopularniejsze metody obejmują kompresowanie plików, korzystanie z poczty elektronicznej, dysku USD, dysku zewnętrznego, FTP lub usługi udostępniania plików w chmurze. Każda metoda ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Upewnij się, że wykonałeś dokładne badania przed wyborem metody, ponieważ pomoże to zapewnić udany transfer plików. Ważne jest również, aby pamiętać o wielkości pliku, ponieważ niektóre metody mogą nie być odpowiednie dla większych plików.
Na koniec pamiętaj, że najlepszym sposobem na wysyłanie dużych plików jest użycie kombinacji metod. Pomoże to zapewnić, że plik zostanie dostarczony pomyślnie, niezależnie od prędkości połączenia internetowego lub rozmiaru pliku. Miłego wysyłania!

Udostępnianie plików o dowolnym rozmiarze

Szybkie i bezpieczne udostępnianie plików

Polish