Prečo e-mail nie je bezpečný

Všetci sme počuli hrôzostrašné príbehy o bezpečnosti e-mailov - od hacknutých e-mailov až po podvodné schémy - a je ľahké pochopiť, prečo sa mnohí ľudia domnievajú, že e-mail nie je bezpečným komunikačným médiom. Keď však preniknete hlbšie, narazíte na ďalšie problémy, ktoré posilňujú dôvody, prečo e-mail nie je bezpečný.

Napriek obavám o bezpečnosť zostáva e-mail s viac ako 4 miliardami používateľov stále jedným z najobľúbenejších spôsobov komunikácie. Podľa ročná správa, ktorú vypracovala skupina Radicati, celkový počet denne odoslaných a prijatých podnikových a spotrebiteľských e-mailov v roku 2021 je viac ako 319 miliárd a očakáva sa, že do konca roka 2025 vzrastie na viac ako 376 miliónov.

Je však e-mail naozaj taký neistý, ako naznačujú niektoré informácie? Odpoveď je áno aj nie. E-mail určite nie je taký bezpečný ako niektoré iné spôsoby komunikácie, napríklad aplikácie na zasielanie súkromných správ alebo bezpečné e-mailové služby.

S trochou opatrnosti a zdravého rozumu však môže byť e-mail stále relatívne bezpečným spôsobom komunikácie. Len ho nepoužívajte na posielanie dôverných súborov.

Prenos až 5 GB zadarmo

Nevyžaduje sa registrácia

Problémy so zabezpečením e-mailov

Existuje niekoľko dôvodov, prečo e-mail nie je taký bezpečný ako niektoré iné spôsoby komunikácie. Po prvé, e-mail nie je šifrovaný, čo znamená, že akékoľvek informácie odoslané prostredníctvom e-mailu nie sú chránené pred zachytením útočníkmi tretích strán.
E-mail je "broadcastové" komunikačné médium, čo znamená, že každý e-mail odoslaný veľkému počtu príjemcov si pravdepodobne prečíta aj niekto iný ako zamýšľaný príjemca. Pre niekoho je tiež veľmi jednoduché vytvoriť falošné e-mailové konto a vydávať sa za inú osobu, čo sa dá využiť na podvod alebo phishing.
Ďalším problémom v oblasti zabezpečenia e-mailov je, že útočníci často ľahko posielajú falošné e-maily (tzv. phishingové útoky), ktoré sa tvária ako e-maily z dôveryhodného zdroja, napríklad od priateľa alebo kolegu. Tieto e-maily často obsahujú odkazy na škodlivé webové stránky alebo prílohy, ktoré môžu infikovať váš počítač škodlivým softvérom.
Okrem toho mnohé e-mailové servery nie sú zabezpečené, čo znamená, že vaše e-mailové správy môžu ľahko zachytiť a prečítať útočníci tretích strán. To platí najmä pre verejné e-mailové servery, ako sú Gmail, Yahoo! Mail a Hotmail. Za zmienku stojí aj to, že poskytovatelia e-mailových služieb môžu mať (a majú) prístup k vašim e-mailom s cieľom doručovať cielené reklamy.
Ak to zhrnieme, medzi nebezpečenstvá e-mailu patria:
  • E-mail nie je šifrovaný, takže všetky informácie odoslané prostredníctvom e-mailu nie sú chránené pred zachytením útočníkmi tretích strán.
  • E-mail je "broadcastové" komunikačné médium, čo znamená, že každý e-mail odoslaný veľkému počtu príjemcov si pravdepodobne prečíta aj niekto iný ako zamýšľaný príjemca.
  • Niekto si môže veľmi ľahko vytvoriť falošné e-mailové konto a vydávať sa za inú osobu, čo sa dá využiť na podvod alebo phishing.
  • E-mailové správy môžu ľahko zachytiť a prečítať útočníci tretích strán.
  • K vašim e-mailovým správam môže mať prístup váš poskytovateľ e-mailových služieb, aby mohol poskytovať cielené reklamy.
neposielajte dôverné súbory

Typy vecí, ktoré by ste nemali posielať e-mailom

Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste nemali posielať prostredníctvom e-mailu, pretože sa považujú za vysoko rizikové. Môže byť trochu ťažké zistiť, čo sú tieto veci, pretože hranica medzi tým, čo sa považuje a čo sa nepovažuje za vysoko rizikové, sa mení v závislosti od kontextu.
E-mail nie je bezpečný spôsob odosielania citlivých informácií, ako sú heslá, čísla kreditných kariet alebo údaje o bankovom účte. Ak potrebujete posielať dôverné informácie, mali by ste používať zabezpečenú aplikáciu na zasielanie správ alebo šifrovanú e-mailovú službu.

Mali by ste sa vyhýbať posielaniu obrázkov s vysokým rozlíšením alebo veľkých súborov prostredníctvom e-mailu, pretože ich môžu ľahko zachytiť a ukradnúť útočníci tretích strán. Takisto je dobré vyhnúť sa posielaniu citlivých informácií prostredníctvom príloh e-mailov, pretože tie môže ľahko otvoriť niekto iný ako určený príjemca.

Nie je dobrý nápad zdieľať svoje osobné alebo finančné údaje prostredníctvom e-mailu, pretože tieto informácie môžu byť ľahko odcudzené podvodníkmi a zlodejmi identity. Mali by ste sa mať na pozore aj pred klikaním na odkazy alebo sťahovaním príloh z neznámych e-mailových adries, pretože tie môžu často obsahovať škodlivý softvér alebo vírusy.
Takisto by ste sa mali vyhnúť používaniu e-mailu na komunikáciu s ľuďmi, ktorých nepoznáte. E-mail nie je bezpečný spôsob komunikácie s neznámymi ľuďmi, pretože podvodníci a phisheri môžu ľahko posielať falošné e-maily, ktoré sa tvária ako z dôveryhodného zdroja.
Vzdelávanie o nebezpečenstvách e-mailov a prijatie niekoľkých jednoduchých bezpečnostných opatrení môže pomôcť znížiť riziko zachytenia alebo kompromitácie vašich e-mailov. Takže keď sa nabudúce chystáte stlačiť tlačidlo "odoslať", zastavte sa a položte si otázku: Je tento e-mail naozaj bezpečný?

Bezpečné alternatívy na odosielanie dôverných dokumentov

Posielanie dôverných dokumentov prostredníctvom e-mailu nie je bezpečný proces, pretože vaše informácie môžu ľahko zachytiť a prečítať útočníci tretích strán. Nikdy by ste nemali posielať dôverné dokumenty prostredníctvom e-mailu, pretože ich môžu ľahko ukradnúť podvodníci a zlodeji identity.
Ak potrebujete odoslať dôverné dokumenty, môžete použiť niekoľko bezpečných alternatív e-mailu. Pozrime sa na niekoľko z nich.

1. Aplikácie na zasielanie súkromných správ

komunikačné aplikácie
Aplikácie na súkromné zasielanie správ, ako sú WhatsApp, Facebook Messenger a Signal, sú skvelým spôsobom bezpečnej komunikácie s priateľmi a kolegami. Tieto aplikácie používajú šifrovanie end-to-end, čo znamená, že vaše správy sú zašifrované a môže si ich prečítať len určený príjemca.
Klady Nevýhody
Správy sú zašifrované a útočníci tretích strán ich nemôžu čítať
Nie všetky aplikácie ponúkajú koncové šifrovanie
Mnohé aplikácie ponúkajú vysokú úroveň zabezpečenia a súkromia
Niektoré aplikácie nie sú tak bezpečné ako iné
Obmedzenia veľkosti súborov znamenajú, že nemôžete odosielať veľké súbory

2. Zabezpečené e-mailové služby

e-mail
Zabezpečené e-mailové služby, ako napríklad ProtonMail a Tutanota, ponúkajú vysokú úroveň zabezpečenia a súkromia. Tieto služby používajú šifrovanie end-to-end, čo znamená, že vaše správy sú zašifrované a môže si ich prečítať len určený príjemca.
Klady Nevýhody
Správy sú zašifrované a útočníci tretích strán ich nemôžu čítať
Nie všetky aplikácie ponúkajú koncové šifrovanie
Mnohé aplikácie ponúkajú vysokú úroveň zabezpečenia a súkromia
Niektoré aplikácie nie sú tak bezpečné ako iné
Obmedzenia veľkosti príloh znamenajú, že nemôžete posielať veľké súbory

3. Programy na šifrovanie súborov

šifrovanie
Programy na šifrovanie súborov, ako napríklad VeraCrypt a BitLocker, sú skvelým spôsobom bezpečného ukladania citlivých súborov. Tieto programy používajú silné šifrovacie algoritmy, čo znamená, že vaše súbory sú chránené pred útočníkmi tretích strán.
Klady Nevýhody
Súbory sú zašifrované a útočníci tretích strán ich nemôžu čítať
Programy nemusia byť dostupné na všetkých platformách
Programy sa ľahko používajú, ak sú technicky zdatné
Programy na šifrovanie súborov môžu byť pre niektorých ľudí zložité a náročné na používanie

4. USB kľúče

pero usb disk
Kľúče USB sú skvelým spôsobom bezpečného ukladania citlivých súborov. Kľúče USB môžu byť zašifrované, čo znamená, že vaše súbory sú chránené pred útočníkmi tretích strán.
Klady Nevýhody
Kľúče USB sú prenosné a môžete si ich vziať kamkoľvek so sebou
Kľúče USB sa môžu stratiť alebo ukradnúť
Kľúče USB sa ľahko používajú
Nie všetky kľúče USB sú zašifrované
Kľúče USB majú zvyčajne relatívne malú úložnú kapacitu

5. Služby cloudového úložiska

multiplatformové aplikácie
Služby cloudového úložiska, ako sú iCloud, Disk Google a DropBox, sú skvelým spôsobom bezpečného ukladania súborov. Tieto služby používajú silné šifrovacie algoritmy, čo znamená, že vaše súbory sú chránené pred útočníkmi tretích strán.
Klady Nevýhody
Súbory sú zašifrované a útočníci tretích strán ich nemôžu čítať
Nie všetky služby ponúkajú koncové šifrovanie
Mnohé služby ponúkajú vysokú úroveň zabezpečenia a súkromia
Niektoré služby nie sú tak bezpečné ako iné
Na odosielanie veľmi veľkých súborov bude potrebné platené predplatné

6. Sieťové úložisko (NAS)

sieťové
Sieťové úložisko (NAS) je skvelý spôsob bezpečného ukladania súborov. Zariadenia NAS sú podobné USB kľúčom, ale ponúkajú množstvo výhod, ako napríklad možnosť zdieľať súbory s inými používateľmi a možnosť zálohovať súbory.
Klady Nevýhody
Súbory sú zašifrované a útočníci tretích strán ich nemôžu čítať
Zariadenia NAS možno stratiť alebo odcudziť
Zariadenia NAS sú prenosné a môžete si ich vziať so sebou, kamkoľvek idete
Nie všetky zariadenia NAS sú šifrované
Zariadenia NAS sa ľahko používajú

Záver

E-mail nie je bezpečný spôsob odosielania dôverných dokumentov. Nie vždy je jednoduché posielať dôverné dokumenty prostredníctvom e-mailu a existuje riziko, že vaše dokumenty môžu čítať útočníci tretích strán. Znalosť rôznych bezpečných alternatív k e-mailu vám pomôže udržať dôverné dokumenty v bezpečí.
Ak potrebujete posielať dôverné dokumenty, môžete použiť niekoľko bezpečných alternatív e-mailu. Pred výberom vhodnej alternatívy je dôležité vykonať dôkladný prieskum. Uistite sa, že ste si vybrali službu, ktorá je bezpečná a ponúka vysokú úroveň súkromia.

Odosielanie veľkých súborov akejkoľvek veľkosti

Zdieľanie dôverných dokumentov bezpečným spôsobom

Slovak