Jak przesyłać pliki z komputera na komputer

Nic nie pobije emocje zakupu błyszczącego nowego komputera. Zazwyczaj zakup nowego komputera wiąże się z nabyciem szeregu nowych funkcji, zwiększonej mocy obliczeniowej, ulepszonej grafiki i zwiększonej pamięci masowej. 

Oczywiście, jeśli przenosisz się na nowy komputer i wymieniasz starszy, prawdopodobnie będziesz chciał przenieść więcej niż kilka plików. Najlepiej byłoby przenieść wszystkie dokumenty, obrazy, cały profil użytkownika, konta, ulubione, zakładki i wiadomości e-mail, innymi słowy wszystko, co posiadasz i czego używasz. Jak więc transfer plików z komputera na komputer?

Kilka zmiennych będzie miało wpływ na procedurę, w tym liczba plików do przeniesienia, rozmiar pliku i systemy operacyjne dwóch komputerów.

Chociaż przesyłanie plików nie jest skomplikowaną operacją, może zająć kilka godzin w zależności od ilości danych, które trzeba przesłać. Poniżej przedstawiamy sześć najczęściej stosowanych strategii, które możesz wypróbować dla siebie.

Transfer do 5 GB za darmo

Niewymagana rejestracja

napęd usb

1. Zewnętrzne urządzenie pamięci masowej

Wiadomo, że większość osób korzysta z dysków zewnętrznych. W dość prosty sposób można skopiować dane z pamięci USB z jednego komputera na drugi, podłączyć ten sam dysk do drugiego komputera i ponownie skopiować dane. 

Alternatywnie, jeśli masz więcej danych niż może pomieścić dysk flash, możesz użyć zewnętrznego dysku twardego. Jeśli oba laptopy są wyposażone w porty USB 3.0, warto rozważyć zakup jednego z najszybszych dostępnych dysków flash. Gdy mamy do czynienia z dużą ilością danych, szybkość staje się kluczowa!

W przypadku korzystania z zewnętrznych dysków twardych do tworzenia kopii zapasowych należy wziąć pod uwagę wiele czynników, ponieważ w przypadku niektórych dysków mogą występować sporadyczne awarie transferu plików: należy stosować wysokiej jakości kabel (to samo dotyczy dysków wewnętrznych) i w razie potrzeby wysokiej jakości koncentrator USB. 

Niektóre kontrolery USB stają się niestabilne również pod dużym obciążeniem, więc jeśli masz problemy z połączeniem z dyskiem twardym, może być konieczna wymiana poszczególnych elementów w celu ustalenia źródła problemu.

Pros Cons
Przenośny - zewnętrzny dysk twardy jest przenośny i działa na zasadzie plug-and-play. Może być używany jako urządzenie pamięci masowej w każdym komputerze obsługującym USB lub FireWire.
Utrata danych - dyski zewnętrzne są tak samo narażone na utratę danych jak dyski wewnętrzne. Zewnętrzne dyski twarde są podatne na ataki wirusów i złośliwego oprogramowania. Ponadto są one podatne na degradację spowodowaną działaniem promieni słonecznych, ciepła, wilgoci, płynów, kurzu i pól magnetycznych.
Użycie w nagłych wypadkach - zewnętrzny dysk twardy można wykorzystać jako dysk zapasowy w nagłych wypadkach. Ponieważ dyski twarde czasami ulegają awarii, przechowywanie kopii zapasowych ma kluczowe znaczenie niezależnie od tego, czy komputer jest używany do celów biznesowych czy osobistych.
Podatność na włamania - Większość zewnętrznych dysków twardych jest zabezpieczona hasłem. Jeśli dysk twardy lub pendrive zostanie zgubiony lub skradziony, każdy, kto włoży urządzenie do komputera, może uzyskać dostęp do danych.
Poprawa wydajności - Używając dysku zewnętrznego jako podstawowego urządzenia pamięci masowej, można znacznie poprawić wydajność komputerów Mac z wolniejszymi dyskami wewnętrznymi.
Trudna konfiguracja - Konfiguracja wersjonowania plików na zewnętrznych dyskach twardych jest trudna. Jeśli kopia zapasowa plików na zewnętrznym dysku twardym jest tworzona raz dziennie, często pozostaje jedna kopia zapasowa, na której można polegać, zamiast wielu wersji plików.

2. Wewnętrzne dyski SSD i HDD

W przypadku migracji ze starego komputera do nowszego stary komputer może przestać działać. Ewentualnie możesz wymienić stary dysk twardy na nowy. Jednak w jaki sposób można uzyskać poprzednie dane?


Dyski twarde (HDD) i niektóre dyski półprzewodnikowe (SSD) są podłączone do płyty głównej za pomocą standardowych złączy SATA. Podłącz stary dysk twardy do zapasowego złącza SATA lub eSATA (zewnętrznego SATA), jeśli je posiadasz. Zostanie on rozpoznany przez system operacyjny jako nowy dysk. Następnie rozpocznij transfer. Jest to najszybsza ze wszystkich możliwych opcji.

Pros Cons
Wewnętrzne dyski twarde mają dużą pojemność do przechowywania znacznych ilości danych. Poza tym wewnętrzne dyski twarde są przez cały czas nierozerwalnie związane z komputerem. W związku z tym regularne tworzenie kopii zapasowych wymaga mniej pracy. W porównaniu z innymi rodzajami pamięci masowej wewnętrzne dyski twarde są bardzo ekonomiczne.
Ograniczona żywotność - Każdy dysk SSD ma ograniczoną liczbę cykli odczytu i zapisu. Określa się to mianem terabajtów zapisanych (TBW). Przy zakupie dysku SSD jest on dostarczany z zaprogramowanym "czasem śmierci", na który wpływa częstotliwość użytkowania dysku.
przewód przesyłowy

3. Używanie kabla transferowego

Zamiast korzystać z usługi opartej na chmurze lub zewnętrznego dysku twardego, można przesyłać dane za pomocą kilku połączeń. Ponieważ dane są kopiowane i wklejane jednocześnie z komputera do komputera, takie podejście jest często szybsze niż korzystanie z dysków.

Chociaż może się wydawać, że jest to dość przestarzałe rozwiązanie, to jednak używanie kabla do przesyłania plików jest nadal skuteczną metodą przesyłania informacji pomiędzy dwoma komputerami, które znajdują się w pobliżu siebie.

Korzystając z tego urządzenia, podłączasz się do portów USB obu komputerów, a następnie używasz dołączonego oprogramowania do transferu plików, aby wybrać pliki i foldery do przeniesienia między nimi. Po podłączeniu urządzeń przez porty USB, dołączony program do transferu przeprowadzi Cię przez proces migracji plików i ustawień. 

 Jeśli oba komputery mają złącza USB 3.0, transmisja danych będzie znacznie szybsza; rozpoczynając procedurę migracji plików, należy o tym pamiętać.

Pros Cons
Szybkość - Ponieważ dyski USB nie wymagają połączenia z internetem, mają w miarę szybkie prędkości transferu. Z drugiej strony, na prędkość wpływa kilka parametrów, w tym wersja USB, magistrala sprzętowa oraz urządzenie kontrolera USB.
Trudna rozbudowa - Gdy tylko połączenie krosowe zostanie podłączone z jednego komputera do drugiego, połączenie z każdym innym komputerem staje się trudne bez dodania kolejnych adapterów sieciowych.
Pojemność - Początkowo dyski USB nie oferowały szerokiego zakresu pojemności. Do niedawna dostępne były urządzenia USB o pojemności do 2TB. W rezultacie użytkownicy są zwolnieni z noszenia dodatkowego sprzętu w przypadkach o ogromnej pojemności pamięci masowej.
Untrustworthy - Komputery połączone w ten sposób są automatycznie kategoryzowane jako posiadające połączenie "publiczne". Połączenia publiczne domyślnie wyłączają wykrywanie sieci, udostępnianie plików i drukarek. Udostępnianie tych zasobów staje się bardziej pracochłonne niż w przypadku połączenia komputerów za pomocą przełącznika, ponieważ trzeba ręcznie ponownie włączyć te funkcje w ustawieniach każdego komputera.
Wymiary fizyczne - Pamięci USB są kompaktowe i lekkie, dzięki czemu są bardzo przenośne. Dobrze mieszczą się w kieszeniach i plecakach. Jest to idealny zamiennik dla dysków twardych i tabletów, które wymagają dużo miejsca.
przesyłanie plików za pomocą wifi

4. Udostępnianie plików przez Wi-Fi

Większość popularnych systemów operacyjnych posiada opcję konfiguracji sieci domowej. Dzięki temu urządzenia podłączone do tego samego routera (przez Ethernet lub Wi-Fi) mogą się automatycznie identyfikować. 

Dzięki temu, podczas przesyłania danych między komputerami, nie trzeba za każdym razem nawiązywać nowego połączenia; połączenie jest zawsze aktywne, dopóki obie maszyny są włączone.

Pros Cons
No External USB Memory Drive Hardware Required - Zazwyczaj, gdy chcemy przenieść dane między komputerami, polujemy na pamięć USB lub dysk twardy USB. Przesyłanie plików przez Wi-Fi eliminuje potrzebę stosowania dodatkowego urządzenia do przesyłania danych między dwoma komputerami. Wszystko, co jest wymagane, to sprawne połączenie Wi-Fi.
Problemy z niezbędną przepustowością - Udostępnianie plików wymaga odpowiedniej przepustowości, aby zapewnić szybki i łatwy dostęp do danych. Dostęp do plików może być procesem czasochłonnym, jeśli brakuje odpowiedniej prędkości.
Szybki transfer plików - Udostępnianie plików przez Wi-Fi umożliwia szybsze przesyłanie plików między komputerami. Kiedy Wi-Fi łączy dwa komputery, przepustowość dostępna dla transferu plików jest znacznie zwiększona. Dodatkowo, skraca się czas potrzebny na skopiowanie danych z jednego komputera na dysk zewnętrzny i przeniesienie ich na inny komputer. Pliki są błyskawicznie przesyłane z jednego komputera na drugi przez Wi-Fi, co skraca czas o połowę.
Dostęp publiczny - Kiedy pliki są wymieniane, zwiększa się szansa pracownika lub zewnętrznego hakera na udostępnienie danych firmy na publicznym forum online. Złośliwe oprogramowanie, ransomware i wirusy są bardziej narażone na atak na udostępnione pliki. Na przykład, wirus może zainfekować stację roboczą, która jest używana do przeglądania danych, a następnie przesłać się na Twój serwer lub na inną stację roboczą, na której znajduje się zawartość.
Bezpieczne przesyłanie danych - Korzystanie z sieci Wi-Fi do przesyłania danych chroni przed potencjalnymi zagrożeniami. Używanie pendrive'a lub dysku pamięci może mieć negatywny wpływ na wydajność komputera, ponieważ mogą one zawierać wirusy lub inne złośliwe oprogramowanie. Korzystając z sieci Wi-Fi do udostępnienia żądanego pliku, unikniesz tego niebezpieczeństwa.

5. Transfer plików z komputera do komputera przez sieć LAN

Kable LAN są jednym z najwcześniejszych łączących dwa komputery poprzez porty Ethernet w celu przesyłania danych. Kabel LAN pozwala na szybszy transfer danych i jest kompatybilny ze wszystkimi wersjami systemu Windows. 

 Kabel LAN pozwala uniknąć konieczności podłączania i odłączania Pen drive'a, gdy chcemy przesłać plik (pliki). Dodatkowo, nie jesteś zależny od sieci Wi-Fi. Niezależnie od rodzaju danych, które chcesz przesłać, kabel LAN zapewnia najszybszy możliwy transfer, a korzystanie z Wi-Fi nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej w zakresie konfiguracji sieci.

Pros Cons
Ułatwiona komunikacja - Korzystając z sieci LAN, użytkownicy mogą łatwo wymieniać wiadomości i dane. Ponieważ dane są przechowywane na serwerze, mogą być przeglądane przez użytkowników sieci LAN. Każdy użytkownik sieci LAN może to robić z innymi użytkownikami sieci. W rezultacie oszczędza to czas i zapewnia, że wiadomości są wysyłane do odpowiednich odbiorców.
Koszt wdrożenia - Choć sieci LAN pozwalają zaoszczędzić pieniądze dzięki współdzieleniu zasobów, to początkowy koszt założenia sieci jest dość wysoki. Wynika to głównie z zapotrzebowania na specjalistyczne oprogramowanie do stworzenia serwera. Dodatkowo, do początkowej konfiguracji należy zakupić sprzęt fizyczny, taki jak routery, huby, przełączniki i kable.
Centralizacja danych - posiadanie sieci komputerowej umożliwia przechowywanie wszystkich informacji w centralnym miejscu i dostęp do nich wielu użytkownikom. Dzięki temu członkowie tego samego zespołu mają dostęp do wszystkich zasobów niezbędnych do wykonywania swoich obowiązków.
Naruszenie zasad - Ponieważ wszystkie dane związane z połączonymi komputerami są przechowywane na jednym serwerze, nieupoważnione osoby mogą sprawdzić historię przeglądarki i pobrane pliki związane ze wszystkimi połączonymi maszynami.
aplikacje wieloplatformowe

6. Dostawcy usług w chmurze 

Możesz przesyłać i pobierać pliki, korzystając z różnych usług przechowywania w chmurze, takich jak Google Drive czy OneDrive. Co sprawia, że przechowywanie w chmurze jest tak korzystne dla przesyłania plików? Ponieważ te usługi oparte na chmurze umożliwiają pobieranie i przesyłanie plików o niemal dowolnym rozmiarze, w zależności od dostępnej przestrzeni dyskowej. Dodatkowo możesz przesyłać większe pliki za pomocą aplikacji online.

Jeśli pracujesz zawodowo, prawie na pewno będziesz musiał przesyłać pliki do osób i organizacji zlokalizowanych na całym świecie. Filemail przydaje się w tej sytuacji. Nie ma trudnych przygotowań, nie ma kodów QR do odczytania i nie ma przeszkód do przejścia. Wysłanie pliku jest tak samo proste jak wysłanie wiadomości e-mail.

Aplikacja Filemail umożliwia wysyłanie ogromnych plików o dowolnym rozmiarze na dowolny adres e-mail za pomocą prostego interfejsu typu "przeciągnij i upuść". Możesz również przesłać pliki na prywatny adres URL, aby udostępnić je innym. Transfery są usprawnione dzięki protokołowi UDP aplikacji Filemail, co czyni ją najszybszą i najbardziej niezawodną metodą wysyłania ogromnych plików przez Internet.
Pros Cons
Koszt - Fizyczna pamięć masowa może być zbyt kosztowna. Przechowywanie w chmurze, które nie wymaga sprzętu, jest znacznie tańsze w przeliczeniu na GB niż dyski zewnętrzne.
Połączenie internetowe - przechowywanie w chmurze wymaga połączenia internetowego. Jeśli jesteś podłączony do powolnej sieci, dostęp do pamięci masowej może być utrudniony. Jeśli nie masz połączenia z internetem, nie będziesz w stanie wyświetlić swoich plików.
Dostępność - przechowując swoje pliki w chmurze, możesz uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca z połączeniem internetowym.
Koszty - Wysyłanie i pobieranie plików z chmury wiąże się z dodatkowymi opłatami. Opłaty te mogą się szybko skumulować, jeśli często korzystasz z wielu plików.
Odzyskiwanie - w przypadku awarii dysku twardego lub innych problemów sprzętowych można uzyskać dostęp do danych w chmurze. Jest to opcja kopii zapasowej dla fizycznych dysków twardych używanych do lokalnej pamięci masowej.
Prywatność - Kiedy korzystasz z usług dostawcy chmury, Twoje dane nie są już fizycznie przechowywane na Twoim komputerze. Kto zatem jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo danych? Jest to szara strefa, która jest obecnie wyjaśniana.
Synchronizacja i aktualizacja urządzeń - Gdy korzystasz z pamięci masowej w chmurze, wszelkie zmiany dokonywane w pliku są automatycznie synchronizowane i aktualizowane we wszystkich urządzeniach, z których uzyskujesz dostęp do chmury.

Więc, która opcja jest najlepsza dla Ciebie?

Chociaż uzyskanie nowego komputera jest ekscytujące, uświadomienie sobie, że wszystkie twoje informacje są nadal na starym jest mniej tak! W końcu, jak udostępniać pliki z PC do PC jest niezbędna dla każdego właściciela komputera. 

 Obecnie dostępnych jest wiele opcji przenoszenia danych, aplikacji i ustawień ze starego komputera na nowy. Możesz uzyskać dostęp do swoich danych z dowolnego urządzenia, w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, czy używasz staromodnego dysku flash, czy najnowocześniejszego oprogramowania.

Transfer plików o dowolnym rozmiarze

Nieograniczona liczba odbiorców, pobrań i przepustowość

Polish