Jak przenieść pliki z komputera Mac na komputer Mac

W tym artykule omówimy 7 różnych sposobów, aby odpowiedzieć na pytanie, jak przenieść pliki z komputera Mac na komputer Mac. Podamy również instrukcje krok po kroku, abyś mógł od razu zacząć korzystać z sugerowanych rozwiązań.

Przesyłanie plików i folderów między wieloma urządzeniami Apple jest w pewnych okolicznościach bardzo proste dzięki ujednoliconemu systemowi operacyjnemu firmy. Dlatego też, jeśli chcesz udostępniać pliki z innym właścicielem komputera Mac lub właśnie kupiłeś nowy komputer Mac i chcesz przenieść niektóre pliki z poprzedniego laptopa na nowy, będzie to całkiem łatwe.

Do przenoszenia plików z jednego komputera Mac na inny lub do wymiany danych między komputerami Mac można zastosować kilka podejść. W tym artykule przedstawimy szczegółowy opis najbardziej realnych sposobów odpowiednich do każdego rodzaju transferu danych.

Transfer do 5 GB za darmo

Niewymagana rejestracja

asystent migracji

1. Przesyłanie plików między komputerami Mac za pomocą Asystenta migracji

Asystent migracji Apple przenosi wszystkie pliki z nadawczego komputera Mac na docelowy komputer Mac, eliminując potrzebę ich ręcznego kopiowania. Jeśli pliki są obecnie przechowywane na komputerze PC, należy postępować zgodnie z procedurami migracji na komputer PC.
 1. Uruchom aplikację Migration Assistant w obszarze Narzędzia w folderze Aplikacje na nadawczym komputerze Mac i docelowym komputerze Mac.
 2. Na komputerze Mac nadawcy, gdy zostaniesz poproszony o pozwolenie na dokonanie modyfikacji, wprowadź hasło administratora, a następnie kliknij przycisk OK.
 3. Po wyświetleniu pytania o sposób przesyłania danych, wybierz opcję przesyłania z komputera Mac, kopii zapasowej Time Machine lub dysku startowego. Następnie kliknij Kontynuuj.
 4. Jeśli na komputerze Mac nadawcy pojawi się kod zabezpieczający, upewnij się, że jest on zgodny z kodem wyświetlanym na nowym komputerze Mac. Następnie kliknij przycisk Kontynuuj.
 5. Na nowym komputerze Mac wybierz informacje, które mają zostać przeniesione.
 6. Wybierz Kontynuuj, aby rozpocząć transfer. Ukończenie dużych transferów może zająć wiele godzin, dlatego najwygodniej jest rozpocząć migrację wieczorem i pozostawić ją na noc.
 7. Po zakończeniu transferu należy wyłączyć Migration Assistant na obu komputerach i połączyć się z migrowanym kontem na nowym Macu, aby wyświetlić jego pliki.
Apple AirDrop

2. Przesyłanie plików między komputerami Mac za pomocą AirDrop

Jeśli na obu komputerach Mac zainstalowany jest system Mac OS X Lion lub jego nowsza wersja, AirDrop jest jednym z najprostszych sposobów na szybkie udostępnianie plików między nimi i możesz korzystać z tej funkcji, o ile oba komputery Mac są zaktualizowane. Nie jest konieczne korzystanie z WiFi do przesyłania pliku między dwoma komputerami Mac; sieć ad-hoc zostanie utworzona między nimi automatycznie, o ile znajdują się one w bliskiej odległości od siebie.

Aby skorzystać z AirDrop, wykonaj następujące czynności w Finderze systemu Mac OS:
 1. Aby uruchomić AirDrop, naciśnij Command + Shift + R na klawiaturze.
 2. Aby przenieść pliki na inny komputer Mac, należy najpierw poczekać, aż ten komputer Mac stanie się widoczny, zanim będzie można przeciągnąć i upuścić na nim plik(i).
 3. Zaakceptuj transfer pliku za pomocą komputera Mac, który go odbiera.
iMessage

3. Przesyłanie danych z komputera Mac na komputer Mac za pomocą iMessage

iMessage to coś więcej niż zwykły sposób komunikacji: jest również przydatny do przesyłania i udostępniania plików. Za pośrednictwem iMessage można nawet zdalnie przesyłać pliki z komputera Mac na inny komputer Mac.
 1. Wystarczy uruchomić aplikację Wiadomości na komputerze Mac. Przejdź do menu Wiadomości w sekcji Aplikacje.
 2. Rozpocznij nową rozmowę iMessage. Powinna być ona zaadresowana do osoby, do której chcesz ją wysłać.
 3. Przeciągnij i upuść plik lub folder do okna wiadomości lub skopiuj i wklej plik lub folder do okna.
 4. Aby wysłać, wystarczy nacisnąć klawisz powrotu. Po wysłaniu pliku lub folderu przez iMessage drugi komputer Mac odbierze go.
 5. Następnie można go łatwo zapisać z poziomu iMessage, klikając załącznik prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję "Zapisz jako".
 6. Na koniec zapisz go w folderze pobierania na komputerze Mac.
bluetooth

4. Przesyłanie danych między komputerami Mac przez Bluetooth

Teraz przyjrzymy się innej alternatywie w naszym artykule na temat przesyłania plików z komputera Mac na komputer Mac, udostępnianiu Bluetooth. Gdy dwa komputery Mac nie są podłączone do tej samej sieci, jest to praktyczna metoda przesyłania danych między nimi.

 1. Przygotuj MacBooka nadawcy do wymiany plików.
 2. Otwórz Bluetooth na docelowym komputerze Mac, klikając ikonę Bluetooth na pasku menu lub klikając przycisk Preferencje systemowe, wybierając Bluetooth i upewniając się, że Bluetooth jest włączony, a system jest w trybie wykrywalnym.
 3. Po potwierdzeniu, że opcja udostępniania Bluetooth jest włączona dla usługi, przejdź do Findera na komputerze hosta, wybierz Aplikacje, kliknij dwukrotnie Narzędzia, a następnie kliknij dwukrotnie Wymiana plików Bluetooth.
 4. Następnie można przesłać plik do drugiego komputera Mac, wybierając go w wyświetlonym później oknie wyszukiwarki wymiany plików Bluetooth, klikając przycisk Udostępnij, a następnie nawigując do pliku, który chcesz wysłać.
 5. Exchange otworzy się po kliknięciu okna połączenia Bluetooth macOS. Umożliwi to dostęp do folderu publicznego urządzenia, pobieranie plików z urządzenia i przesyłanie plików do urządzenia.
 6. Aby zaakceptować połączenie, na komputerze Mac, który będzie służył jako miejsce docelowe, kliknij przycisk Połącz w polu oznaczonym Żądanie połączenia, które zostanie wyświetlone.
 7. Na komputerze Mac hosta okno połączenia Bluetooth zostanie zaktualizowane i wskaże, że system docelowy jest połączony.
 8. Na docelowym komputerze Mac pojawi się okno z pytaniem, czy odbiorca chce zaakceptować wysyłane pliki, czy nie
 9. Aby zapisać je na komputerze Mac, kliknij przycisk Akceptuj.

5. Przesyłanie plików z komputera Mac na komputer Mac przy użyciu usługi iCloud Storage

Bez wątpienia, Pamięć masowa iCloud może być postrzegany jako niewykrywalne ogniwo, które łączy różne elementy ekosystemu Apple. Jeśli przez pomyłkę usuniesz plik lub nie masz przy sobie komputera, możesz go odzyskać. Ponadto dostęp do plików przechowywanych na iCloud Drive można uzyskać w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca.

W bardzo wygodny sposób możesz synchronizować dane na wszystkich swoich Macbookach i innych urządzeniach za pomocą swojego Apple ID. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał włączyć synchronizację dla plików, które chcesz przesłać.
 1. Uruchom Preferencje systemowe, kliknij Apple ID, a następnie wybierz iCloud.
 2. Wybierz wszystkie pliki, które chcesz uwzględnić w synchronizacji.
 3. Użyj tych samych danych logowania na nowym komputerze Mac. 
 4. Przejdź do menu Preferencje systemowe, kliknij Apple ID, a następnie kliknij Zaloguj się.
 5. Wprowadź identyfikator Apple ID i powiązane z nim hasło.
 6. Istnieje możliwość, że jedno z podłączonych urządzeń wyśle kod weryfikacyjny.
 7. Wprowadź tajny kod.
 8. Następnie aktywuj iCloud i inne usługi przechowywania plików, przechodząc do Preferencji systemowych > Apple ID > iCloud. 
udostępnianie plików między komputerami Mac

6. Przesyłanie plików między komputerami Mac przy użyciu funkcji udostępniania plików

Korzystanie z funkcji udostępniania plików wbudowanej w system macOS jest jednym z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań do przesyłania plików. Znajduje się ona w opcjach udostępniania i umożliwia udostępnianie plików i różnych folderów na komputerach Mac autoryzowanym użytkownikom lub grupom w tej samej sieci. 
 1. Wybierz Preferencje systemowe z menu Apple, aby uruchomić okno Preferencji systemowych.
 2. Wybierz sekcję Preferencje udostępniania. Po lewej stronie panelu preferencji udostępniania znajduje się lista usług, które można udostępniać. Umieść pole wyboru w polu Udostępnij pliki.
 3. Obok napisu File Sharing On powinna teraz pojawić się zielona kropka. Adres IP pojawi się bezpośrednio pod tekstem. Zanotuj adres IP, ponieważ będzie on potrzebny na dalszych etapach.
 4. Kliknij przycisk po prawej stronie akapitu z etykietą Opcje. Umieść pole wyboru w polach Udostępnij pliki i foldery za pomocą SMB i Udostępnij pliki i foldery za pomocą AFP.
 5. Komputer Mac jest teraz przygotowany do dystrybucji plików i folderów przy użyciu protokołu AFP dla starszych komputerów Mac i AFP dla systemu Mac OS X.
 6. Wybierz Preferencje systemowe z menu Apple na komputerze Mac i kliknij panel preferencji Udostępnianie. Funkcje, które można udostępniać, są wymienione po lewej stronie panelu wyboru udostępniania. Upewnij się, że pole "Udostępnianie plików" jest zaznaczone.
 7. W tym momencie powinieneś zauważyć zielony znacznik wyboru obok tekstu, który mówi, że udostępnianie plików jest włączone. Adres IP może być widoczny tuż pod tekstem. Zanotuj adres IP, ponieważ będziesz potrzebować tych informacji do późniejszych procedur.
 8. Naciśnij przycisk Opcje, znajdujący się po prawej stronie tekstu. Zaznacz pole "Udostępniaj pliki i foldery przy użyciu SMB", a także pole "Udostępniaj pliki i foldery przy użyciu AFP".
 9. Komputer Mac jest teraz przygotowany do udostępniania plików i folderów innym komputerom za pośrednictwem protokołu AFP, który jest przeznaczony dla starszych komputerów Mac.
 10. Gdy chcesz przesłać swoje pliki, w górnej części ekranu zobaczysz specyfikę swojego komputera Mac, a pod tymi szczegółami zobaczysz nazwę.
 11. Możesz podać tę nazwę każdemu innemu komputerowi Mac w lokalnej sieci bezprzewodowej, któremu chcesz udostępnić dostęp do komputera Mac.
 12. Umieść folder lub plik, który chcesz upublicznić, we współdzielonym folderze publicznym skonfigurowanym w menu Ustawienia Preferencji systemowych. Wreszcie, drugi Mac będzie mógł uzyskać do niego dostęp!
Aplikacja do udostępniania plików FileMail

7. Przesyłanie plików między komputerami Mac za pomocą Filemail

Chociaż użytkownicy komputerów Mac mogą korzystać z naszej strony internetowej do udostępniania sobie plików, w tej sekcji omówię FileMail Desktop dla komputerów Mac. Proces wysyłania plików za pośrednictwem naszej strony internetowej i aplikacji komputerowej jest taki sam, więc możesz śledzić go, nawet jeśli nie masz zainstalowanej aplikacji komputerowej lub po prostu chcesz korzystać z naszej strony internetowej.

Co więcej, korzystanie z FileMail nic nie kosztuje, jeśli chcesz udostępniać pliki o rozmiarze mniejszym niż 5 GB. Nie ma potrzeby rejestracji.

Co więcej, korzystanie z FileMail nic nie kosztuje, jeśli chcesz udostępniać pliki o rozmiarze mniejszym niż 5 GB. Nie ma potrzeby rejestracji.

 1. Uruchom aplikację komputerową lub przejdź do strony głównej na naszej stronie internetowej.
 2. Kliknij "Dodaj pliki".
 3. Przejdź do żądanych plików i/lub folderów i załącz je.
 4. Możesz wysłać swoje pliki jako wiadomość e-mail lub przesłać pliki i uzyskać link do udostępniania.
 5. Jeśli wybrałeś opcję "Wyślij jako e-mail", wpisz adres e-mail odbiorcy. Prześlij opcjonalną wiadomość, jeśli chcesz.
 6. Naciśnij przycisk wysyłania.
 7. Odbiorca otrzyma wiadomość e-mail z instrukcjami dotyczącymi pobierania plików.
 8. Jeśli wybrałeś opcję "Wyślij jako link", po przesłaniu plików otrzymasz link, który możesz udostępnić każdemu, komu chcesz udostępnić pliki.

Jeśli pracujesz zawodowo, prawie na pewno będziesz musiał przesyłać pliki do osób i organizacji zlokalizowanych na całym świecie. Filemail przydaje się w tej sytuacji. Nie ma trudnych przygotowań, nie ma kodów QR do odczytania i nie ma przeszkód do przejścia. Wysłanie pliku jest tak samo proste jak wysłanie wiadomości e-mail.

Aplikacja Filemail Desktop umożliwia wysyłanie ogromnych plików o dowolnym rozmiarze na dowolny adres e-mail za pomocą prostego interfejsu przeciągnij i upuść. Możesz także przesyłać pliki na prywatny adres URL, aby udostępniać je innym. Transfery są usprawniane przez protokół Filemail UDP, dzięki czemu jest to najszybsza i najbardziej niezawodna metoda wysyłania dużych plików przez Internet.

plusy i minusy

Badanie zalet i wad różnych metod przesyłania plików z komputera Mac na komputer Mac

Typ transferu Pros Cons
Udostępnianie plików
Jest to prosta metoda transferu z bardzo dużą prędkością Ponieważ komputery Mac są już prawdopodobnie połączone z siecią lokalną, skonfigurowanie i włączenie Udostępnianie plików może być jedyną modyfikacją niezbędną dla większości użytkowników.
Aby działać, oba urządzenia muszą współdzielić sieć.
AirDrop
W porównaniu do wielu innych opcji, AirDrop jest szybszy i bezpieczniejszy. Ponieważ może automatycznie znaleźć odbiorniki w pobliżu, nie ma potrzeby podłączania żadnych urządzeń.
Powolne podejście z prędkością transferu około 40 MB/s między nowoczesnymi modelami komputerów Mac. Może być wykorzystywany w złośliwy sposób, jeśli jest używany w sieci publicznej, więc należy zachować ostrożność, zezwalając innym na przesyłanie plików na komputer Mac za pośrednictwem AirDrop.
Udostępnianie w sieci
Jedna z najbardziej wydajnych metod dla tych, którzy chcą często wysyłać pliki
Aby działać, oba urządzenia muszą współdzielić sieć.
Asystent migracji
Intuicyjna opcja, która jest łatwa w użyciu Replikuje wszystkie pliki i pozwala wybrać, które konta użytkowników zostaną przeniesione na nowy komputer Mac.
Wszystkie pliki zostaną zduplikowane. Jeśli przez lata aktualizowałeś swoje komputery Mac, możesz mieć setki, a nawet tysiące przestarzałych plików zajmujących miejsce.
iCloud
Podczas korzystania z pamięci masowej w chmurze wszystkie urządzenia będą synchronizowane i aktualizowane za każdym razem, gdy wprowadzisz zmiany w pliku. Usługi iCloud działają również na urządzeniach innych niż iOS, ale szczególnie dobrze integrują się z ekosystemem Apple. Dostawcy pamięci masowej w chmurze wzmacniają bezpieczeństwo swoich usług dodatkowymi warstwami.
Do przechowywania plików w chmurze wymagana jest łączność z Internetem. Przesyłanie i pobieranie danych z chmury wiąże się z dodatkowymi kosztami, które mogą się sumować. Czasami transfer plików może stać się powolny, jeśli serwer jest przeciążony.
FileMail
Jest darmowy i nie wymaga rejestracji Obsługiwane są duże pliki Szybki i prosty czas transferu
Wymagane jest połączenie z Internetem. Do udostępniania bardzo dużych plików wymagana jest subskrypcja, choć dostępny jest bezpłatny 7-dniowy okres próbny.

Transfer plików o dowolnym rozmiarze

Nieograniczona liczba odbiorców, pobrań i przepustowość

Polish