Top 5 alternatyw FTP do bezpiecznego przesyłania plików

Protokół transferu plików jest jednym z najpopularniejszych protokołów używanych obecnie do przesyłania plików przez Internet. W wielu przypadkach FTP okazał się prosty, wydajny i niezawodny. Są jednak sytuacje, w których FTP nie jest optymalnym rozwiązaniem. Gdy bezpieczeństwo, szybkość lub po prostu integralność danych są najważniejsze, należy rozważyć alternatywę dla FTP. W tym artykule omówimy pięć alternatywnych rozwiązań FTP, które oferują bezpieczniejsze sposoby wymiany plików przez Internet.

Transfer do 5 GB za darmo

Niewymagana rejestracja

przesłuchanie

Co to jest FTP?

FTP to protokół, który pozwala użytkownikom na wysyłanie i pobieranie plików przez Internet. Po raz pierwszy został opracowany w 1971 roku, co czyni go jednym z najwcześniejszych protokołów używanych do przesyłania plików w Internecie.
Protokół wszedł na scenę z hukiem, obsługując transfery plików o imponującej prędkości 1,1 miliona bitów na sekundę. Początkowo w ten sposób można było przesyłać tylko pliki tekstowe, ale wkrótce użytkownicy mogli wysyłać i pobierać zarówno pliki tekstowe, jak i binarne.
FTP wykorzystuje model klient-serwer do przesyłania plików. Klient FTP inicjuje połączenie z serwerem FTP, negocjuje szczegóły uwierzytelniania, wysyła polecenia do serwera i odbiera odpowiedzi z serwera. Protokół obsługuje również aktywne i pasywne tryby przesyłania plików oraz zadania zarządzania plikami, takie jak listowanie i usuwanie katalogów.
W przypadku FTP na każde polecenie wysłane do serwera odpowiada numeryczny kod odpowiedzi. Kody te mają wskazywać status polecenia, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko określić, czy akcja żądana przez polecenie zakończyła się sukcesem.
potrzeba alternatywy dla ftp

Dlaczego potrzebujesz alternatywy FTP

Obecnie istnieje wiele sposobów na przesyłanie plików przez internet, ale FTP jest nadal jednym z najczęściej używanych protokołów. Jest prosty, wydajny i łatwy w użyciu. Pod wieloma względami jest to niezawodny protokół do przesyłania plików.
Jednak FTP ma również swoje wady. Po pierwsze, ponieważ FTP ujawnia tak wiele informacji o tym, jaki plik jest przesyłany i kto go przesyła, protokół ten nie oferuje żadnego wbudowanego sposobu szyfrowania połączenia między klientem a serwerem. Oznacza to, że ruch FTP jest podatny na sniffing pakietów i inne ataki, ponieważ jest wysyłany w postaci zwykłego tekstu.
Po drugie, protokół FTP wykorzystuje przestarzały schemat użytkownik-hasło do uwierzytelniania użytkowników na serwerze. Oznacza to, że jeśli Twoja nazwa użytkownika i hasło zostaną naruszone, Twoje konto FTP zostanie zhakowane.
Po trzecie, protokół jest powolny i nieefektywny w porównaniu do innych nowoczesnych protokołów, takich jak SFTP (SSH File Transfer Protocol). Po prostu nie jest zbudowany do szybkiego przesyłania plików.
Wreszcie, FTP nie oferuje żadnych środków do synchronizacji między lokalnymi i zdalnymi plikami. Może to być duży problem, jeśli szukasz sposobu na automatyczne przesyłanie plików z jednego katalogu na serwerze do drugiego bez ręcznego inicjowania procesu.
bezpieczna alternatywa dla ftp

Potrzeba bezpiecznych protokołów transferu plików

Z wieloma problemami FTP jest jasne, że jeśli chcesz uniknąć narażania bezpieczeństwa swoich plików i danych, musisz szukać bezpiecznej alternatywy. Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć użycie bezpiecznej alternatywy dla FTP:

1. Unikanie ataków typu Sniffing i Sniffing

Jak powiedzieliśmy powyżej, ponieważ ruch FTP jest wysyłany w postaci zwykłego tekstu, jesteś podatny na sniffing. Oznacza to, że jeśli ktoś chciałby uzyskać dostęp do twoich plików lub danych, mógłby przechwycić twój ruch FTP i uzyskać dostęp do twojej nazwy użytkownika i hasła. Jeśli używasz FTP bez żadnego szyfrowania, Twój ruch będzie przesyłany w postaci zwykłego tekstu. Każdy może go przejrzeć za pomocą standardowego analizatora protokołów.

2. Unikaj hakowania

Jeśli twoja nazwa użytkownika i hasło zostaną naruszone, twoje konto FTP zostanie zhakowane. Gdy twoje dane uwierzytelniające zostaną naruszone, napastnik może uzyskać dostęp do wszystkich plików i katalogów na twoim serwerze za pomocą protokołu FTP. W niektórych przypadkach może to doprowadzić do nieautoryzowanych zmian w plikach i danych. Jest to ogromne zagrożenie bezpieczeństwa, jeśli przechowujesz wrażliwe informacje na swoim serwerze FTP.

3. Unikaj nieefektywnych transferów plików

Jak już wspomnieliśmy, protokół FTP jest powolny w porównaniu do innych nowoczesnych protokołów przesyłania plików. Nie jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz szybko przesłać pliki przez internet. Jeśli serwer FTP laguje z powodu zbyt wielu użytkowników przesyłających pliki jednocześnie, możesz zostać zablokowany dostęp do własnych plików.

4. Unikaj nierzetelnej synchronizacji plików

Wreszcie, FTP nie zapewnia żadnego rodzaju wbudowanej synchronizacji między twoim serwerem a lokalnym katalogiem. To może być duży problem, jeśli chcesz automatycznie aktualizować katalog na serwerze z lokalnego komputera. FTP pozwala tylko na wysyłanie plików na serwer, a nie na wyciąganie z niego plików.
Na szczęście istnieje wiele sposobów na bezpieczne przesyłanie plików przez Internet. Tak więc, jeśli szukasz bardziej wydajnego, bezpiecznego i niezawodnego sposobu przesyłania plików przez Internet niż FTP ma do zaoferowania, jakie są Twoje opcje?
opcje

Pięć alternatyw dla FTP

1. SFTP

SFTP, czyli skrót od SSH File Transfer Protocol, to bezpieczna alternatywa dla FTP, zbudowana na bazie protokołu SSH. Oznacza to, że SFTP szyfruje połączenie, loginy i dane, aby zapewnić bezpieczeństwo procesu.
Korzystanie z SFTP jest dość proste. Można go używać poprzez klienta FTP lub bezpośrednio na serwerze za pomocą aplikacji specyficznych dla SFTP, takich jak FileZilla, którą można pobrać za darmo.
SFTP ma również swoje wady. Po pierwsze, nie jest tak rozpowszechniony jak FTP. Istnieje kilka klientów FTP, które obsługują połączenia SFTP, ale protokół ten jest nadal mniej popularny niż FTP.
Oznacza to również, że wsparcie dla SFTP nie jest tak powszechne wśród stron internetowych, serwerów, routerów, przełączników, firewalli i innych urządzeń. Z tego powodu niektórzy klienci FTP nie obsługują połączeń SFTP.

2. FTPS

FTPS to bezpieczny protokół FTP. Jest zbudowany na bazie istniejącego protokołu FTP i dodaje szyfrowanie TLS/SSL w celu zabezpieczenia połączenia między klientem a serwerem.
Aby to zrobić, FTPS domyślnie używa portu 990 do szyfrowania ruchu FTP między klientami a serwerami. Oznacza to, że można używać jednocześnie SFTP i FTPS na tym samym serwerze, ale ponieważ wykorzystuje port 990, FTPS jest nadal podatny na ataki brute-force.

3. AS2

AS2, czyli skrót od Application Exchange 2, to zastrzeżony protokół opracowany przez IBM. Nie jest on open-source i IBM pobiera opłaty za jego używanie.
AS2 nie jest tak rozpowszechniony jak inne bezpieczne alternatywy FTP, ale był używany przez wiele organizacji na całym świecie do przesyłania wrażliwych danych.
AS2 jest skomplikowany i bardzo różni się od FTP. Nie jest łatwy w użyciu poza kontekstem oprogramowania IBM, ale jest szeroko stosowany przez klientów IBM na całym świecie.
Wadą AS2 jest to, że nie ma standardowej, otwartej implementacji tego protokołu, co oznacza, że aby używać go na komputerach, serwerach, routerach, firewallach i innych urządzeniach, trzeba korzystać z IBM AS2 Toolbox.

4. HTTPS

HTTPS to skrót od HyperText Transfer Protocol Secure. Jest to protokół zbudowany na protokole HTTP w celu zabezpieczenia ruchu internetowego za pomocą SSL/TLS.
Jest on powszechnie stosowany przez strony internetowe, przeglądarki, serwery, urządzenia sieciowe i inne rodzaje urządzeń podłączonych do Internetu.
HTTPS używa portu 443, który jest często otwarty na zaporach, routerach i przełącznikach. Dzięki temu łatwiej jest przesyłać pliki przez HTTPS niż przez inne protokoły, takie jak SFTP, FTPS i AS2.
HTTPS to popularny protokół stosowany powszechnie do wszelkiego rodzaju transmisji danych, np. do komunikacji lub do przesyłania plików, z możliwością szyfrowania danych dla dodatkowego bezpieczeństwa.

5. MFT

MFT to kolejny zastrzeżony protokół opracowany przez IBM. Jest on często postrzegany jako alternatywa dla AS2, ale nie ma tak szerokiego zastosowania wśród klientów IBM.
Możesz użyć MFT do bezpiecznego przesyłania plików między serwerami, ale nie jest to tak rozpowszechnione jak AS2. Podobnie jak w przypadku AS2, nie istnieje żadna implementacja MFT na zasadach open-source.
Jeśli chodzi o wady MFT, to nie jest ono tak szeroko wspierane przez urządzenia sieciowe takie jak firewalle, routery i przełączniki. Administratorzy sieci muszą również skonfigurować port 1433 w tych urządzeniach, aby móc korzystać z połączeń MFT.
wyrok

Wniosek

Istnieje wiele bezpiecznych alternatyw dla FTP. Ale każda z nich ma swoje wady, co oznacza, że musisz wybrać odpowiednią alternatywę dla swoich konkretnych potrzeb. Musisz zrobić badania przed wybraniem alternatywy dla FTP.
Jeśli twoim głównym celem jest przesyłanie plików na lub z twoich serwerów, to HTTPS lub MFT może być dla ciebie właściwym wyborem. Ale jeśli potrzebujesz przesyłać pliki między serwerami, AS2 lub FTPS może być lepszym wyborem.
To, którą ostatecznie wybierzesz, będzie również zależało od Twojego budżetu, dostępności wsparcia dla każdego protokołu i tego, jak często musisz przesyłać dane. To powiedziawszy, ważne jest, aby pamiętać, że nie ma bezpiecznych alternatyw FTP, które rozwiązują wszystkie problemy bezpieczeństwa.
Niezależnie od wybranej alternatywy, zawsze najlepiej jest zabezpieczyć swoje pliki poprzez zaszyfrowanie ich przed przesłaniem. Dzięki temu będą bezpieczne na kablu, nawet jeśli komuś uda się przechwycić dane.
Ponieważ coraz więcej firm przenosi się do chmury, należy się spodziewać, że bezpieczne protokoły transferu plików, takie jak SFTP, FTPS, AS2, MFT, HTTPS i inne, staną się jeszcze bardziej powszechne. Ułatwi to administratorom systemów, programistom i firmom bezpieczne przesyłanie plików między serwerami.

Transfer plików o dowolnym rozmiarze

Bezpieczne udostępnianie plików alternatywą dla FTP

Polish