Dlaczego poczta elektroniczna nie jest bezpieczna

Wszyscy słyszeliśmy przerażające historie na temat bezpieczeństwa poczty elektronicznej - od zhakowanych e-maili po schematy phishingowe - i łatwo zrozumieć, dlaczego wiele osób uważa, że e-mail nie jest bezpiecznym medium komunikacyjnym. Jednak gdy sięgniemy głębiej, natrafimy na więcej kwestii, które potwierdzają, dlaczego email nie jest bezpieczny.

Pomimo obaw o bezpieczeństwo, poczta elektroniczna, z ponad 4 miliardami użytkowników, wciąż pozostaje jedną z najpopularniejszych obecnie metod komunikacji. Według. raport roczny przeprowadzony przez Grupę Radicati, łączna liczba wysyłanych i odbieranych codziennie e-maili biznesowych i konsumenckich wynosi w 2021 roku ponad 319 miliardów, a do końca 2025 roku ma wzrosnąć do ponad 376 milionów.

Czy jednak poczta elektroniczna jest rzeczywiście tak mało bezpieczna, jak sugerują pewne informacje? Odpowiedź brzmi zarówno tak, jak i nie. E-mail z pewnością nie jest tak bezpieczny jak niektóre inne metody komunikacji, takie jak prywatne aplikacje do przesyłania wiadomości lub bezpieczne usługi e-mail.

Jednak przy zachowaniu odrobiny ostrożności i zdrowego rozsądku, poczta elektroniczna nadal może być stosunkowo bezpiecznym sposobem komunikacji. Wystarczy nie używać jej do wysyłania poufnych plików.

Transfer do 5 GB za darmo

Niewymagana rejestracja

Problemy z bezpieczeństwem poczty elektronicznej

Istnieje kilka powodów, dla których poczta elektroniczna nie jest tak bezpieczna, jak niektóre inne metody komunikacji. Po pierwsze, poczta elektroniczna nie jest szyfrowana, co oznacza, że wszelkie informacje przesyłane za jej pośrednictwem nie są chronione przed przechwyceniem przez osoby trzecie.
E-mail jest medium komunikacyjnym typu "broadcast", co oznacza, że każdy e-mail wysłany do dużej liczby odbiorców prawdopodobnie zostanie przeczytany przez kogoś innego niż zamierzony odbiorca. Bardzo łatwo jest również stworzyć fałszywe konto e-mail i podawać się za inną osobę, co może być wykorzystane do wyłudzania informacji lub phishingu.
Innym problemem związanym z bezpieczeństwem poczty elektronicznej jest to, że napastnicy często łatwo wysyłają fałszywe wiadomości e-mail (znane jako ataki typu "phishing"), które wydają się pochodzić z zaufanego źródła, takiego jak przyjaciel lub kolega. Wiadomości te często zawierają linki do złośliwych stron internetowych lub załączniki, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem.
Ponadto wiele serwerów poczty elektronicznej nie jest zabezpieczonych, co oznacza, że Twoje wiadomości e-mail mogą być łatwo przechwycone i odczytane przez osoby trzecie. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku publicznych serwerów poczty elektronicznej, takich jak Gmail, Yahoo! Mail i Hotmail. Warto również zauważyć, że dostawcy poczty elektronicznej mogą (i robią to) uzyskać dostęp do Twoich wiadomości e-mail w celu dostarczenia ukierunkowanych reklam.
Podsumowując, do zagrożeń związanych z pocztą elektroniczną należą:
  • Poczta elektroniczna nie jest szyfrowana, więc wszelkie informacje wysyłane za jej pośrednictwem nie są chronione przed przechwyceniem przez napastników z zewnątrz.
  • E-mail jest medium komunikacyjnym typu "broadcast", co oznacza, że każda wiadomość wysłana do dużej liczby odbiorców zostanie prawdopodobnie przeczytana przez kogoś innego niż zamierzony odbiorca.
  • Bardzo łatwo jest stworzyć fałszywe konto e-mail i podawać się za inną osobę, co może być wykorzystane do wyłudzania informacji lub phishingu.
  • Wiadomości e-mail mogą być łatwo przechwycone i odczytane przez osoby trzecie atakujące.
  • Do wiadomości e-mail użytkownika może uzyskać dostęp dostawca usług poczty elektronicznej w celu dostarczenia ukierunkowanych reklam.
nie wysyłaj poufnych plików

Rodzaje rzeczy, których nie powinieneś wysyłać za pomocą poczty elektronicznej

Istnieje szereg rzeczy, których nie należy wysyłać za pomocą poczty elektronicznej, ponieważ są one uważane za wysokiego ryzyka. Wiedza na temat tego, co to jest, może być nieco trudna, ponieważ granica między tym, co jest, a co nie jest uważane za ryzykowne, zmienia się w zależności od kontekstu.
Poczta elektroniczna nie jest bezpiecznym sposobem przesyłania poufnych informacji, takich jak hasła, numery kart kredytowych lub dane kont bankowych. Jeśli musisz wysłać poufne informacje, powinieneś użyć bezpiecznej aplikacji do obsługi wiadomości lub zaszyfrowanej usługi e-mail.

Należy unikać wysyłania obrazów o wysokiej rozdzielczości lub dużych plików za pośrednictwem poczty elektronicznej, ponieważ mogą one zostać łatwo przechwycone i skradzione przez osoby trzecie. Dobrym pomysłem jest również unikanie wysyłania wrażliwych informacji w załącznikach do wiadomości e-mail, ponieważ mogą one zostać łatwo otwarte przez kogoś innego niż zamierzony odbiorca.

Nie jest dobrym pomysłem dzielenie się swoimi danymi osobowymi lub finansowymi za pośrednictwem poczty elektronicznej, ponieważ informacje te mogą być łatwo skradzione przez oszustów i złodziei tożsamości. Należy również zachować ostrożność przy klikaniu na linki lub pobieraniu załączników z nieznanych adresów e-mail, ponieważ często mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie lub wirusy.
Należy również unikać używania poczty elektronicznej do komunikacji z osobami, których nie znamy. Poczta elektroniczna nie jest bezpiecznym sposobem komunikacji z nieznajomymi, ponieważ oszuści i phisherzy łatwo wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, które wydają się pochodzić z zaufanego źródła.
Edukacja na temat niebezpieczeństw związanych z pocztą elektroniczną i podjęcie kilku prostych środków ostrożności może pomóc w zmniejszeniu ryzyka przechwycenia lub naruszenia bezpieczeństwa Twoich wiadomości. Tak więc następnym razem, gdy będziesz chciał nacisnąć "wyślij", zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie: czy ten e-mail jest naprawdę bezpieczny?

Bezpieczne alternatywy dla wysyłania poufnych dokumentów

Wysyłanie poufnych dokumentów za pośrednictwem poczty elektronicznej nie jest bezpiecznym procesem, ponieważ Twoje informacje mogą być łatwo przechwycone i odczytane przez osoby trzecie. Nigdy nie należy wysyłać poufnych dokumentów za pośrednictwem poczty elektronicznej, ponieważ mogą one zostać łatwo skradzione przez oszustów i złodziei tożsamości.
Jeśli musisz wysłać poufne dokumenty, istnieje wiele bezpiecznych alternatyw dla poczty elektronicznej, z których możesz skorzystać. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

1. Aplikacje do prywatnego przesyłania wiadomości

aplikacje komunikacyjne
Prywatne aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak WhatsApp, Facebook Messenger i Signal, to świetny sposób na bezpieczną komunikację z przyjaciółmi i współpracownikami. Aplikacje te wykorzystują szyfrowanie typu end-to-end, co oznacza, że wiadomości są zaszyfrowane i mogą być odczytane tylko przez docelowego odbiorcę.
Pros Cons
Wiadomości są szyfrowane i nie mogą być odczytane przez osoby trzecie.
Nie wszystkie aplikacje oferują szyfrowanie end-to-end
Wiele aplikacji oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności
Niektóre aplikacje nie są tak bezpieczne jak inne
Limity rozmiaru plików oznaczają, że nie można wysyłać dużych plików

2. Bezpieczne usługi poczty elektronicznej

email
Bezpieczne usługi poczty elektronicznej, takie jak ProtonMail i Tutanota, oferują wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności. Usługi te wykorzystują szyfrowanie end-to-end, co oznacza, że Twoje wiadomości są zaszyfrowane i mogą być odczytane tylko przez zamierzonego odbiorcę.
Pros Cons
Wiadomości są szyfrowane i nie mogą być odczytane przez osoby trzecie.
Nie wszystkie aplikacje oferują szyfrowanie end-to-end
Wiele aplikacji oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności
Niektóre aplikacje nie są tak bezpieczne jak inne
Limity wielkości załączników oznaczają, że nie można wysyłać dużych plików

3. Programy do szyfrowania plików

szyfrowanie
Programy do szyfrowania plików, takie jak VeraCrypt i BitLocker, to świetny sposób na bezpieczne przechowywanie poufnych plików. Programy te wykorzystują silne algorytmy szyfrowania, co oznacza, że Twoje pliki są chronione przed atakami osób trzecich.
Pros Cons
Pliki są zaszyfrowane i nie mogą być odczytane przez osoby trzecie.
Programy mogą nie być dostępne na wszystkich platformach
Programy są łatwe w użyciu, jeśli posiada się kompetencje techniczne
Programy do szyfrowania plików mogą być skomplikowane i trudne w użyciu dla niektórych osób

4. Pamięć USB

napęd pen usb
Pamięć USB to świetny sposób na bezpieczne przechowywanie poufnych plików. Pamięci USB mogą być szyfrowane, co oznacza, że Twoje pliki są chronione przed atakami osób trzecich.
Pros Cons
Pamięci USB są przenośne i można je zabrać ze sobą gdziekolwiek się udasz
Pamięć USB może zostać zgubiona lub skradziona
Pamięci USB są łatwe w użyciu
Nie wszystkie pamięci USB są zaszyfrowane
Pamięci USB mają zazwyczaj stosunkowo niewielką pojemność.

5. Usługi przechowywania w chmurze

aplikacje wieloplatformowe
Usługi przechowywania w chmurze, takie jak iCloud, Google Drive i DropBox, to świetny sposób na bezpieczne przechowywanie plików. Usługi te wykorzystują silne algorytmy szyfrowania, co oznacza, że Twoje pliki są chronione przed atakami osób trzecich.
Pros Cons
Pliki są zaszyfrowane i nie mogą być odczytane przez osoby trzecie.
Nie wszystkie usługi oferują szyfrowanie end-to-end
Wiele usług oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności
Niektóre usługi nie są tak bezpieczne jak inne
Do wysyłania bardzo dużych plików potrzebna będzie płatna subskrypcja

6. Sieciowa pamięć masowa (NAS)

sieciowy
Sieciowa pamięć masowa (NAS) to świetny sposób na bezpieczne przechowywanie plików. Urządzenia NAS są podobne do pamięci USB, ale oferują szereg korzyści, takich jak możliwość udostępniania plików innym użytkownikom i możliwość tworzenia kopii zapasowych plików.
Pros Cons
Pliki są zaszyfrowane i nie mogą być odczytane przez osoby trzecie.
Urządzenia NAS mogą zostać zgubione lub skradzione
Urządzenia NAS są przenośne i można je zabrać ze sobą gdziekolwiek się udajemy
Nie wszystkie urządzenia NAS są szyfrowane
Urządzenia NAS są łatwe w użyciu

Wniosek

Poczta elektroniczna nie jest bezpiecznym sposobem wysyłania poufnych dokumentów. Wysyłanie poufnych dokumentów za pośrednictwem poczty elektronicznej nie zawsze jest łatwe, a ponadto istnieje ryzyko, że Twoje dokumenty mogą zostać odczytane przez osoby trzecie. Wiedza na temat różnych bezpiecznych alternatyw dla poczty elektronicznej może pomóc w zachowaniu bezpieczeństwa poufnych dokumentów.
Jeśli musisz wysłać poufne dokumenty, istnieje wiele bezpiecznych alternatyw dla poczty elektronicznej, z których możesz skorzystać. Ważne jest, aby przeprowadzić dokładne badania przed wybraniem odpowiedniej dla siebie alternatywy. Upewnij się, że wybierasz usługę, która jest bezpieczna i oferuje wysoki poziom prywatności.

Wysyłanie dużych plików o dowolnym rozmiarze

Udostępnianie poufnych dokumentów w bezpieczny sposób

Polish