Filemail UDP Aktarım Hızlandırma

TCP Tabanlı Tarayıcı Hizmetlerinden Daha Hızlı Aktarım Oranları

TCP vs UDP
Bugün internette kullanılan iki ana protokol vardır: TCP ve UDP. TCP internetin beygiridir. UDP aktarım hızlandırma, hız için yapılmış safkan bir attır.

TCP Üzerine Bir Başlangıç

Bu protokolde yerleşik güvenilirlik mekanizmaları vardır, yani gönderici bir TCP paketini yolda bir şekilde kaybolursa alıcıya otomatik olarak yeniden iletir.
Alıcı bir TCP paketi aldığında, göndericiye paketin doğru bir şekilde alındığını teyit etmek için bir ACK (Acknowledge) mesajı geri gönderilir. Bu nispeten basit mekanizma TCP protokolünü çok güvenilir ve geliştiriciler için kullanımı kolay hale getirir.
Göndericiye ACK mesajları göndermek performansı ciddi şekilde sınırlayabilir (çünkü göndericinin paket-2'yi göndermeden önce paket-1'in ACK'sını beklemesi gerekir). TCP'yi rahatsız eden bazı sorunları hafifletmek için yıllar boyunca protokolde birçok iyileştirme yapılmıştır.
  • Ölçeklenebilir Pencere Boyutu göndericinin aynı anda birden fazla paket göndermesini ve birden fazla ACK beklemesini sağlar. Gönderilen ancak henüz ACK'lenmemiş veriler genellikle Uçuş Halindeki Veri olarak adlandırılır. Göndericinin uçuşta ne kadar veri bulundurabileceğine dair bir sınırı vardır, yani gönderici alıcıya alıcının kaldırabileceğinden daha hızlı veri göndermez.

  • Bant genişliği daraltma esasen 10 Mbit'lik bir istemcinin sunucudan gelen trafikle boğulmadan 1000 Mbit'lik bir sunucuyla iletişim kurmasını sağlar. TCP'de, herhangi bir zamanda uçuşta yalnızca belirli sayıda veri olması gerektiği fikrine dayanır.

  • Seçici ACK'lar alıcının ACK paketlerini herhangi bir sırada almasını sağlar. Paket-1 kaybolursa, paket-2'nin paket-1'i yeniden göndermeden önce gönderilmesini ve ACK'lenmesini engellemez.
 • Güvenlik Duvarları, Yönlendiriciler ve Anahtarlar TCP trafiği için yoğun bir şekilde optimize edilmiştir, bu da TCP'yi bugün internette yapılan çoğu görev için doğal seçim haline getirmektedir. Web tarayıcıları, E-posta istemcileri, Facebook, Instagram, Snapchat, Stock tickers, Spotify, Slack ve FTP İstemcileri genellikle TCP kullanan uygulamalardan bazılarıdır. Eğer bir dosya aktarım çözümü bir tarayıcı aracılığıyla, o zaman büyük olasılıkla TCP kullanıyor.

  Yine de bir dezavantajı var. TCP trafiğini büyük bir coğrafi mesafeye gönderirken performans önemli ölçüde düşer. Trafiğin (ve ACK'ların) alıcıya ulaşması için daha fazla yönlendirici ve ağ altyapısından geçmesi gerektiğinden daha fazla zaman alır.
  Geçen süre gecikme olarak adlandırılır. Aynı ülkede barındırılan bir web sitesinde geziniyorsanız, gecikme süresi bazen 10 milisaniye kadar düşük olabilir. Başka bir kıtada barındırılan bir web sitesine göz atarken, artan gecikme nedeniyle sayfaların yüklenmesinin daha uzun sürdüğünü hemen göreceksiniz.
  TCP'nin gecikme sorunu, kıtalar arasında dosya aktarırken son derece belirgin hale gelir. Hem gönderici hem de alıcı inanılmaz 1000/1000 megabit bağlantılarda olabilir, ancak TCP kullanırken etkili bir şekilde iletişim kurmalarını engelleyen gecikme nedeniyle dosyaları aktarırken yalnızca 10 megabit etkili ağ bant genişliği elde edebilirler.

  UDP nedir?

  UDP Aktarım Hızlandırma
  UDP, TCP'nin kardeşidir. Temel fark, bir UDP paketinin asla ACK'lenmemesidir. Göndericinin UDP paketinin alıcıya ulaşıp ulaşmadığı hakkında hiçbir fikri yoktur, bu nedenle güvenilir bir protokol değildir. Ancak ACK-ing olmadığı için son derece hızlıdır. UDP görüntülü görüşmelerde ve çevrimiçi oyunlarda harikadır.

  Bu durumlarda, birkaç UDP paketinin düşmesi önemli değildir. UDP paketleri sürekli olarak gönderilir, bu nedenle video akışında bunu fark etmezsiniz. Çevrimiçi oyunlarda da aynı şekilde, birkaç milisaniye içinde en son güncellemeleri içeren yeni bir UDP paketi alırsınız. Arada sırada birkaç UDP paketini kaybetmek sorun değildir. Verileri mümkün olan en düşük gecikmeyle hızlı bir şekilde aktarmak daha önemlidir.

  UDP başlangıçta dosya aktarımı için korkunç bir seçim gibi görünebilir. Tamamen güvenilirlik eksikliği, düşen UDP paketleri nedeniyle her yerde bozuk dosyalar anlamına gelecektir. Bant genişliği kısıtlamasının olmaması, istemcilerin trafiğe boğulmasına ve esasen çevrimdışı kalmasına yol açacaktır. UDP'nin dosya aktarımında faydalı olabilmesi için TCP'nin olduğu gibi güvenilir olması gerekir. Başlangıç olarak, düşen paketlerin yeniden gönderilmesi ve bant genişliği azaltmanın mümkün olması gerekir. Güvenlik konusunun da ele alınması gerekmektedir.

  Filemail UDP Aktarım Hızlandırma Protokolü

  Filemail UDP Aktarım Hızlandırma
  Filemail UDP Hızlandırma Protokolü (UAP), yüksek gecikmeli ortamlarda bile son derece hızlı aktarım hızları sunan UDP üzerine inşa edilmiş özel yapım bir dosya aktarım protokolüdür. HTTP ve FTP gibi TCP tabanlı tüm protokollerden kolayca daha iyi performans gösterir - özellikle de gecikme süresinin 50 ms'nin üzerine çıktığı büyük coğrafi mesafelerde dosya gönderirken.

  Transfer Oranı Ölçütleri

  Karşılaştırmalar, Filemail UDP aktarım hızının bazen FTP, HTTP ve TCP tabanlı diğer aktarım yöntemlerinden 200 kata kadar daha hızlı olduğunu göstermektedir.

  UDP aktarım hızlandırma kıyaslamaları


  Avrupa'dan Avustralya'ya 21 ağ atlaması boyunca dosya aktarırken etkili aktarım bant genişliği. Her iki uç da 1000/1000 Mbit bağlantı ile bağlanmıştır.

  Filemail UAP, tek bir hedef göz önünde bulundurularak baştan aşağı inşa edilmiştir: dosyaları A'dan B'ye mümkün olan en güvenli ve güvenilir şekilde son derece hızlı aktarmak. Aşağıda bu devrim yaratan protokolün bazı özellikleri yer almaktadır.
  IBM Aspera ve Signiant'ın UDP tabanlı aktarım çözümleriyle yapılan resmi olmayan karşılaştırmalar Filemail'in hemen hemen her durumda daha hızlı olduğunu göstermektedir. Performans farklılıklarının bir kısmı, Filemail'in özellikle AES-NI komut setini kullanarak donanım hızlandırmasını da kullanmasından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca, IBM Aspera ve Signiant protokolleri bant genişliği azaltma, ACK'lama vb. işlemleri yapmak için ayrı bir TCP kanalı (SSH) kullanır. Filemail UAP daha yavaş olan TCP protokolüne güvenmez - veri aktarımı, ACK'lama, bant genişliği azaltma ve şifreleme için UDP kullanır.

  Güvenlik

  Tüm UDP veri trafiği AES Galois/Counter Mode (AES-GCM) şifreleme ile korunmaktadır. Bu, bugün itibariyle şifrelemede altın standarttır ve aktarılan verilerin üçüncü bir tarafça ele geçirilememesini sağlar. Her aktarım oturumunun ayrı bir anahtarı vardır, anahtar Rivest-Shamir-Adleman (RSA) şifrelemesi kullanılarak istemci ve sunucu arasında değiştirilir.
  Güvenlik Kuralı

  Donanım Hızlandırmalı Şifreleme

  Filemail UAP, AMD ve Intel tarafından birkaç yıl önce tanıtılan AES-NI komut setini kullanır. Bu komut seti, Filemail UAP'nin verilerin şifrelenmesi ve şifresinin çözülmesi için özel donanım bileşenleri kullanmasını sağlar. Bu, aktarım hızları söz konusu olduğunda büyük bir fark yaratır. AES-NI, Microsoft Windows, macOS, Linux, iOS ve Android gibi işletim sistemlerinde desteklenmektedir. Intel, AMD, ARM, VIA, Atmel, Samsung, Qualcomm, NXP ve Broadcom gibi donanım üreticileri de desteklemektedir.

  Yazılım ve Donanım Gereksinimleri

  Filemail UAP düşük seviyeli C++ ile yazılmıştır ve neredeyse tüm cihazlarda ve işletim sistemlerinde çalışabilir. Şu anda Windows, macOS ve Linux için ikili sürümleri mevcuttur. Filemail Desktop, UAP kullanan amiral gemisi transfer aracımızdır. Konsol uygulamaları da mevcuttur. Filemail UAP büyük ölçüde optimize edilmiştir ve bant genişliği verimini en üst düzeye çıkarırken yalnızca birkaç megabaytlık son derece düşük bir bellek ayak izine sahiptir. Ayrıca dosyaları maksimum hızda gönderirken genellikle 5% CPU'dan daha az kullanır.

  Çift Yönlü Transfer İvmesi

  Çift Yönlü UDP Aktarım Hızlandırma
  Filemail UAP, Filemail Desktop ile dosya yüklerken ve indirirken kullanılır. Bu, sizin VE müşterilerinizin ve iş ortaklarınızın bu teknolojiden yararlanabileceği anlamına gelir.

  Filemail UDP Aktarım Hızlandırma ile Başlarken

  Filemail UDP Aktarım Hızlandırma, Filemail Masaüstü uygulamamıza entegre edilmiştir ve dosya gönderirken ve indirirken otomatik olarak etkinleştirilir. Filemail Desktop'ın kullanımı ücretsizdir ve oturum açma gerektirmez. İnsanlara UDP Aktarım hızlandırma.

  Sınırsız dosya aktarım hızı

  UDP Aktarım Hızlandırma ile Dosyaları Daha Hızlı Göndermeye Başlayın

  Tüm Planlarımız 7 Günlük Deneme Süresiyle Birlikte Gelir

  Turkish