Shetland Flyer Aerial Media Filemail'i Nasıl Kullanıyor?

Havadan Medya Prodüksiyonu Örnek Olay İncelemesi

Havadan çekim
SFAM Logosu

Arka plan

Bu vaka çalışmasında Shetland Flyer Aerial Media'nın CEO'su Rory Gillies ile konuştuk. İskoçya'nın kuzeyinde küçük bir adalar grubu olan Shetland Adaları merkezli bir hava medya prodüksiyon şirketidir.

Pilotlar, kamera operatörleri, profesyonel videograflar, fotoğrafçılar ve anketörlerden oluşan bir ekiple uzaktan kumandalı uçak sistemlerinde 40 yılı aşkın deneyime sahiptirler. Aşağıdakiler gibi hizmetler sunarlar:

 • Fotoğrafçılık
 • Haritalama
 • Ölçme
 • Geomatik
 • Fotogrametri işleme
 • Videografi

Zorluklar

Shetland Flyer Aerial Media'nın (SFAM) karşılaştığı zorluklar, müşterileriyle etkileşimlerini ve dolayısıyla müşterilerin onlarla çalışırken yaşadıkları deneyimi de engelleyen sorunlardı. Hizmet odaklı bir işte çalışan müşterilerin Rory ve ekibiyle mümkün olduğunca verimli ve kolay bir şekilde çalışabilmeleri gerekiyordu. 

SFAM tarafından karşılaşılan ve FTP kullanımı nedeniyle müşterilerini etkileyen sorunlar:

 1. Bazı müşteriler bunu kullanmayı zor buldu. FTP, bilgisayar konusunda çok bilgili olmayan müşteriler için ürkütücü görünebilir.
 2. Yavaş aktarım hızları. Mevcut FTP tabanlı çözümleri çok yavaştı. Çok sayıda dosya gönderirken aktarım hızı düşüyordu. 
 3. FTP, markalaşma yeteneklerinden yoksundu, bu nedenle SFAM'ın profesyonel bir marka tutarlılığı sunmasına izin vermiyordu.
 4. FTP'nin güvenlik sorunları vardı.
 5. Müşterilerin resim ve video gibi çıktıları indirmeden önce görebilmeleri gerekir. FTP tabanlı çözümler SFAM'ın müşteri için ürettiği medyanın küçük resimlerini sunmuyordu.

Hedefler

Aşağıdaki hedeflere ulaşmak için yukarıda bahsedilen zorlukların ele alınması gerekiyordu:

 1. Hızlı bir dosya aktarım hizmeti - müşterilerin uymaları gereken programları vardır, dolayısıyla hizmet sağlayıcıların da aynı programa uymaları gerekir.
 2. Müşterilerin kullanımını basit bulduğu sezgisel bir arayüz. 
 3. Çok çeşitli dosya türlerini kabul edebilir.
 4. Müşterilerin kullanabilmesi için videoların ve görüntülerin küçük resim önizlemelerini sağlayın.
 5. Profesyonel bir görünümü destekleyen markalaşma yetenekleri.

Çözüm Değerlendirme Faktörleri

Rory'nin potansiyel çözümleri değerlendirmek için kullandığı değerlendirme faktörleri şunlardı

 1. Hız; müşterilerin uymaları gereken projeleri ve sözleşmeleri vardır, bu nedenle dosyalar mümkün olan en kısa sürede paylaşılmalıdır.
 2. Kullanımı kolay bir arayüz, müşterilerin bir çözümün ayrıntılarını öğrenmek için ne zamanları ne de eğilimleri vardır.
 3. Küçük resim önizlemeleri ve kaç farklı resim türü için.
 4. Maksimum dosya boyutu. Dronlar tarafından çekilen görüntüler yüksek çözünürlüklü 20 - 25 megapikseldir, bu da dosyaların çok büyük olduğu anlamına gelir. Videoların bu görüntülerin bir videoda tek kare olarak kullanılmasıyla oluşturulduğu göz önünde bulundurulduğunda, çok büyük dosya boyutları ortaya çıkabilir.
 5. Potansiyel çözümler tarafından sağlanan özelleştirme derecesi. 
 6. Güvenlik ve erişim kontrolü. Dosyalara yalnızca istemci erişebilmeli ve indirebilmelidir.

Test Edilen Çözümler

Rory aşağıdaki çözümleri denedi:

 1. WeTransfer
 2. DropBox
 3. Filemail

WeTransfer:  WeTransfer'i denedi. WeTransfer'ın gösterdiği reklamları ve rastgele görüntüleri beğenmedi. Filemail tarafından sunulan fiyatlandırmayı tercih etti.

DropBox: DropBox'ı dosya senkronizasyonu ve içeriği her zaman yeşil olan ve değişme ihtimali olmayan dosyaları, yani sözleşme şablonlarını, süreçleri vb. paylaşmak için kullanıyordu. DropBox, çözümleri değerlendirdikleri hesap ve fiyatlandırma aralığında markalaşmaya izin vermiyor.

Filemail: hedeflere ulaşmak için zorlukları ele aldığı için dosyaları aktarmak için çözüm olarak seçildi. Bunu nasıl kullandığı bir sonraki bölümde anlatılmaktadır.

Rory Filemail ile Nasıl Çalışır?

Rory Filemail'i aşağıdaki şekilde kullanmıştır:

 1. Filemail tarafından sunulan özel alt alan adını markasının adıyla değiştirdi.
 2. Markasına uygun profesyonel bir görünüm sunabilmek için Filemails'in markalaşma özelliklerini kullandı. Bu, logosunu, şirket renklerini indirme sayfalarında ve Filemail tarafından kendi adına gönderilen otomatik e-postalarda gösterebileceği anlamına geliyordu.
 3. TCP tarayıcı tabanlı çözümlerle mümkün olmayan aktarım hızlarına ulaşmak için UDP aktarım hızlandırmasını kullanan Filemail'in masaüstü uygulamasını kullandı.
 4. Filemail, Rory'nin her boyutta ve her formatta dosya göndermesine izin verdiği için bu konuda hiçbir sorun yaşamadı.

Shetland Flyer Aerial Media'nın Müşterileri Nasıl Yararlandı?

Rory'nin müşterileri, Rory'nin Filemail kullanması sayesinde çeşitli avantajlar elde etti:

 1. E-posta göndermek ve almak kadar basit bir kullanıcı arayüzü. Rory'nin müşterileri Filemail'i kolayca kullanabildiler, böylece hem Rory hem de müşterileri sözleşmelerini yerine getirmeye devam edebildiler.
 2. Rory'den hızlı bir şekilde dosya almak. Filemail, küresel olarak dağıtılmış sunuculara sahip olması nedeniyle hızlı aktarım hızları sağlar ve dosyaların mümkün olduğunca kısa bir mesafeye aktarılmasını sağlar.
 3. Rory'den güvenli bir şekilde dosya alma. Filemail, anti-virüs denetimi, hata denetimi, uçtan uca şifreleme, parola koruması ve son kullanıcı erişim hakları gibi veri bütünlüğünü kolaylaştıran birçok bileşen sunar.
 4. Müşterinin küçük resim oluşturma yoluyla resim ve videoları önizleyebilmesi, müşterilerin istedikleri teminatı önce indirmekle zaman kaybetmeden seçebilmeleri anlamına geliyordu.

Rory Gillies'in Görüşü

SFAM Logosu
Filemail harika! Süper kullanışlı ve çok güvenilir. Tonlarca dosya gönderiyorum ve her zaman zamanında ve hiçbir baskı olmadan oraya ulaşıyorlar! Onları 100% tavsiye ederim!

Havadan Medya Müşterilerinizin Sizinle Çalışmasını Kolaylaştırın

Tüm Planlarımız 7 Günlük Deneme Süresiyle Birlikte Gelir

Turkish